وزارت دفاع پولند روز جمعه (10 اسد – 31 جولای) اعلام کرد که ایالات متحده امریکا با استقرار حدود هزار سرباز اضافی، حضور نظامی خود در این کشور اروپایی را دایمی می‌کند.

پولند با توجه به رفتار همسایه ‌شرقی‌اش، روسیه و تهدیدهای فزاینده این کشور به ویژه از سال ۲۰۱۴ که شبه‌جزیره کریمیا را به خاک خود ضمیمه کرد؛ اکنون به فکر گسترش پیوندهای دوجانبه دفاعی با قدرتمندترین هم‌پیمانش در ناتو، یعنی امریکا افتاده است. دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز روز (23 جوزا – 12 جون) در دیدار با آندژی دودا، رییس جمهور پولند در كاخ سفید، موافقت او را برای گسیل هزار سرباز امریکایی دیگر به خاک این کشور جلب کرده بود.

مذاکرات دو کشور در مورد محل دقیق استقرار کل نیروهای امریکایی و جزییات مشارکت پولی پولند سال‌ها طول کشیده بود. اما ماری مارتز بلاژاک، وزیر دفاع این کشور روز جمعه گفت: «ما این کار را کردیم. ما مذاکرات مربوط به همکاری‌های نظامی را به پایان رساندیم».

در حال حاضر پولند میزبان سپاهی از سربازان امریکایی به استعداد بیش از ۴ هزار نفر است و با حضور دایمی ارتش امریکا در این کشور که موضوع توافق جدید دو کشور است؛ شمار این نیروها به حداقل ۵ هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید، توافقی که احتمالا برای پولند نیز بار مالی بیشتری خواهد داشت.

در این بیانیه وزارت دفاع پولند آمده است: «این توافق همچنین شامل افزایش دادن ظرفیت تخصصی نیروهای پولندی در زمینه‌های شناسایی و فرماندهی و نیز دربرگیرنده این شرط است که در صورت افزایش تهدید علیه پولند، شمار بیشتری از نیروهای امریکایی به این کشور بیایند».

جزییات مالی توافق جدید امریکا و پولند در بیانیه وزارتخانه فاش نشده است.

ارتش امریكا روز چهارشنبه هفته گذشته، از طرح خود برای خروج حدود ۱۲ هزار سرباز این کشور از خاک آلمان خبر داد و اعلام کرد که بخشی از این نیروها احتمالا به پولند یا كشورهای بالتیک منتقل می‌شوند. در بیانیه‌ای که دولت پولند روز جمعه منتشر کرد گفته نشده که هزار سرباز امریکایی جدید قرار است از کجا وارد این کشور عضو اتحادیه اروپا شوند و مشخص نیست که آیا این نیروها بخشی از سربازانی هستند که در آلمان حضور دارند و قرار است از آنجا خارج شوند یا نه.

با این حال مقامات واشنگتن پیش از این تاكید كرده بودند كه توافق با پولند و تصمیم به بیرون كشیدن بخشی نیروهای امریكایی از آلمان دو موضوع جداگانه است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email