بیش از ۱۴۰ مرکز تحقیقاتی در جهان در حال تلاش برای ساخت واکسین ویروس کرونا هستند.

ساخت واکسین معمولا به سال‌ها زمان برای آزمایش و تست روی افراد مختلف نیاز دارد؛ اما نظر به اهمیت همه گیری کرونا و بسیج عمومی برای حل این معضل، دانشمندان امیدوارند بتوانند واکسین آن را بین ۱۲ تا ۱۸ ماه بسازند. اما واکسین‌ها چگونه تست می شوند و چقدر به ساخت واکسین کرونا نزدیک هستیم؟

نخست باید دانست برای آنکه واکسین به مرحله تولید سراسری برسد، باید ۴ مرحله را با موفقیت از سر بگذارند:

مرحله پیشا‌کلینیکی: در این مرحله محققان واکسین را به حیوانات تزریق می کنند تا ببینند آیا سیستم ایمنی آنان پاسخ مناسب را می دهد یا نه.

فاز ۱: در این مرحله واکسین به گروه کوچکی از افراد داده می شود تا مشخص شود واکسین بی‌خطر هست یا نه. محققان در این مرحله درباره ابعاد و چگونگی واکنش سیستم ایمنی بدن اطلاعات بیشتری کسب می کنند.

فاز۲: واکسین به صدها نفر تزریق می شود تا دانشمندان علاوه بر مساله بی‌خطر بودن واکسین، بتوانند دوز یا مقدار درست دارو را برای تجویز تنظیم کنند.

فاز۳: واکسین به هزاران نفر تزریق می شود تا میزان اثرات جانبی نادر و همینطور بی‌تاثیری آنان در بعضی افراد مشخص شود. در این فاز یک گروه کنترل نیز وجود دارد که به افراد آن واکسین جعلی یا اصطلاحا «دارونما» داده می شود تا دانشمندان بتوانند با مقایسه به درک بهتری از عملکرد واکسین برسند.

مطابق آمارهایی که تاکنون منتشر شده است در حال حاضر:

۱۴۲ مرکز در مرحله پیشاکلینیکی هستند و آزمایشات انسانی را شروع نکرده اند.

۱۷ مرکز در فاز ۱ و در حال آزمایش ایمنی واکسین روی گروه کوچک هستند.

۱۴ مرکز در فاز ۲ و در مرحله تست گسترده تر انسانی هستند.

۶ مرکز نیز در فاز ۳ و در مقیاس هزاران نفری مرحله تست نهایی واکسین را شروع کرده اند.

تاکنون هیچ واکسینی برای استفاده عمومی تایید نشده است؛ با این حال شش مرکز پیشرو هرکدام در تلاشند زودتر به واکسین برسند.

در میان مراکزی که اکنون در فاز ۳ و نهایی آزمایش واکسین هستند، شرکت بیوتکنولوژی «مدرنا» در امریکا قرار دارد. واکسین نوآورانه این شرکت که به نام «اِم‌آر‌اِن‌اِی-۱۲۷۳»(mRNA-1273) شناخته می شود؛ با توالی آران‌ای پیام‌رسان کار می‌کند به نحوی که بدن را تحریک می کند تا پروتیین موردنیاز حیاتی برای مقابله با ویروس را خود تولید کند.

هنوز هیچ واکسین تایید شده‌ای که از این روش ساخته شده باشد برای بیماری‌های عفونی مجوز نگرفته است. با این حال مقامات این شرکت دارویی می گویند در صورت موفقیت، تولید این واکسین در مقیاس عظیم به مراتب آسان تر از واکسین‌های سنتی خواهد بود.

بیش از ۱۴۰ مرکز تحقیقاتی در جهان در حال تلاش برای ساخت واکسین ویروس کرونا هستند.

دانشگاه آکسفورد نیز از مراکزی است که فاز ۳ و نهایی آزمایش واکسین را در برازیل و افریقای جنوبی شروع کرده است. واکسین آکسفورد در واقع از روی یک ویروس سرماخوردگی ساخته شده است که معمولا شامپانزه‌ها را درگیر می کند. برای این کار محققان اول از همه ویروس سرماخوردگی شامپانزه را جدا می کنند و آن را به لحاظ ژنتیکی طوری تغییر می دهند که قابل سرایت به انسان نباشد. سپس در مرحله بعد ژن هایی به ساختار سلولی اضافه می کنند که کارشان ساختن پروتیین‌های مخصوص از ویروس کووید-۱۹ یا اصطلاحا گلیکو پروتیین است. سپس آن را به داوطلبان تزریق می کنند.

این تکنیک در واقع همان تکنیکی است که دانشمندان آکسفورد پیش از بروز همه گیری کرونا درگیر امتحان آن بودند تا برای دو ویروس مرس و ابولا به واکسین برسند. دلیل اینکه این دانشگاه در تلاش برای رسیدن به واکسین کرونا از دیگر موسسات و دانشگاه‌های جهان جلوتر است نیز به همین مساله باز می گردد.

دانشگاه ملبورن در استرالیا نیز یکی دیگر از مراکزی است که واکسین تولیدی خود را وارد فاز ۳ کرده است. این واکسین بر مبنای یک واکسین ۱۰۰ ساله متعلق به بیماری سل ساخته شده است.

گمان نمی رود این واکسین افراد را در مقابل کووید-۱۹ محافظت کند؛ اما ممکن است باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

در میان شرکت هایی که فاز ۳ آزمایش انسانی خود را شروع کرده اند؛ سه شرکت از چین نیز وجود دارند. انستیتوت بیولوژی ووهان، انستیتو بیولوژی پکینک و شرکت چینی سینواک.

سینواک برای واکسین خود از ذرات غیرفعال شده کووید-۱۹ استفاده می کند و اکنون فاز ۳ آمایش انسانی خود را در برازیل انجام می دهد.

شیوع جهانی ویروس کرونا که از آغاز سال جاری میلادی با خروج از چین به تقریبا تمامی کشورهای جهان سرایت کرده است، تاکنون باعث ابتلای بیش از ۱۷ میلیون نفر در جهان شده است. از این تعداد تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیون نفر بهبود یافته‌اند و بیش از ۶۶۰ هزار نفر نیز جانشان را از دست داده‌اند.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email