وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که شمار قربانیان حادثه غرق‌ شدن کشتی پناهجویان در ترکیه به ۶۱ نفر افزایش یافته که از این میان ۳۴ نفر آنان شهروندان افغانستان هستند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ گران هیواد، سخنگوی این وزارتخانه روز چهارشنبه (8 اسد – 29 جولای) در یک نشست خبری گفت که تاکنون ۶۱ جسد متعلق به سرنشینان این کشتی پیدا شده‌اند که ۳۴ نفر آنان افغانستانی هستند.

آقای هیواد افزود که از این میان تاکنون اجساد ۱۷ نفر از قربانیان به افغانستان منتقل شده‌اند.

همچنین به گفته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اجساد ۱۲ نفر از قربانیان این حادثه امروز به کابل منتقل خواهند شد.

به گفته آقای هیواد؛ ۶ جسد قبلا در شهر وان دفن شده؛ ولی بر اساس درخواست خانواده‌هایشان دو روز پیش از خاک بیرون آورده شده و بعد از انتقال به انقره، روز چهارشنبه با هواپیمای شرکت هوایی آریانا به کابل منتقل می‌شوند.

او همچین گفت که ۶ جسدا دیگر که در سردخانه طب عدلی از سوی بستگانشان تثبیت هویت شده‌اند؛ بعد از انتقال به استانبول با هواپیما شرکت کام ایر به کابل منتقل می‌شوند.

آقای هیواد گفت اجساد ۵ قربانی دیگر به درخواست خانواده‌های‌شان در شهر وان ترکیه دفن شده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید از آغاز وقوع این رویداد تاکنون تلاش‌های این وزارتخانه و سفارت این کشور در انقره برای شناسایی و انتقال اجساد شهروندان افغانستان ادامه دارد.

گفتنی است که اوایل ماه سرطان سال جاری، یک کشتی با دست‌کم هشتاد سرنشین از جمله چند کودک و زن در وان ترکیه غرق شدند.

گفته می‌شود این کشتی در عمق صد متری دریاچه وان در شرق ترکیه نشست کرده است.

همه سرنشینان این کشتی پناهجویانی بودند که با عبور از مرز میان ایران و ترکیه، برای ادامه سفر و برای پنهان ماندن از چشم پولیس، می‌خواستند دریاچه وان را در تاریکی شب با کشتی پشت سر بگذارند.

ترکیه مسیری عبور مهاجران غیرقانونی برای رسیدن به اروپا است، به‌ویژه شهروندان افغانستان، ایران، پاکستان و بنگلادش از مسیر ترکیه برای رسیدن به اروپا استفاده می‌کنند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email