“میلان دیلیچ” مدیر بنیاد نجات کودکان طی بیانیه ای اعلام کرد: «درگیری های افغانستان تلفات زیادی را برای کودکان این کشور به همراه داشته و از ماه جنوری دست کم ۳۴۰ نفر از آنها جان خود را از دست داده اند».

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ وی با خوانش گزارشی گفته است: «بیش از ۷۰۰ نفر از این شمار نیز زخمی شده اند و بسیاری از آنها صدماتی چون نقص عضو یا ضربه مغزی و بسیاری نیز صدمات روحی دیگر را دیده اند. این موضوع بسیار نگران کننده است و این جرمی از سوی تمامی طرفهایی است که تاکنون نتوانسته یا نخواسته اند از قوانین بین المللی بشردوستانه برای محافظت از غیرنظامیان در برابر صدمات پیروی کنند».

میلیچ تاکید کرده است: «این چند ماه گذشته با تعداد زیاد حمله هایی که منجر به کشته یا زخمی شدن غیرنظامیان شده است؛ مرگبارترین زمان طی چندین سال اخیر به شمار می رود».

در زمانی که افغانستان باید روی شیوع بیماری کرونا و تاثیرات ویرانگر آن بر اقتصاد و وضعیت معیشت میلیون ها انسان متمرکز شود؛ خشونت شدید باعث محرومیت کودکان از آموزش، مراقبت های بهداشتی و سایر خدمات حیاتی گردیده است.

مسوول بنیاد نجات کودکان در ادامه اظهار کرده است که حمله به غیرنظامیان به ویژه کودکان هرگز قابل تحمل نیست. آنها نه تنها انسانهای بی گناه را می کشند و زخمی می کنند؛ بلکه بر رشد جسمی، عاطفی و روانی کودکان نیز تاثیر می گذارند.

وی تاکید کرده است که بنیاد نجات کودکان همه حملات به غیرنظامیان را محکوم می کند و از همه طرف های افغانستان می خواهد که برای حمایت از کودکان همه تلاش خود را انجام دهند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email