محققان موفق شده اند از طریق یک پُست کارت، پاسخ یکی از قدیمی‌ترین معماهای تابلوهای “ونسان ون گوگ” نقاش هالندی را بیابند.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ “ونسان ون گوگ” این تابلو را که «ریشه‌های درخت» نام دارد؛ بیش از ۱۳۰ سال پیش در منطقه “اوورسورواز” در شمال پاریس کشیده بود و پژوهشگران مدت‌ها در پی صحنه الهام بخش وی در کشیدن این نقاشی بودند.

این نقاشی که ریشه‌های پیچ در پیچ و درهم تنیده چند درخت را نشان می دهد؛ یکی از شاهکارهای ون گوگ به شمار می رود و محققان معتقدند آخرین اثری است که وی پیش از خودکشی روی آن کار می کرده است.

منشا دقیق این نقاشی تاکنون بر پژوهشگران مشخص نبود تا اینکه در جریان قرنطینه حاصل از همه گیری کرونا در وین، یکی از متخصصان آثار ون گوگ در یک پُست کارت، تصویر اصلی آن را یافت.

وی به نشریه پاریزین گفته است: «مثل مابقی فرانسوی‌ها در خانه حبس شده بودم. برای همین تصمیم گرفتم کمی وسایلم را مرتب کنم. چند ماه قبل مجموعه پُست کارت هایی را که تاریخشان به سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۰ برمی گشت و متعلق به پیرزنی از منطقه اوور بود اسکن کرده بودم. یکی از آن‌ها را روی مانیتور انداختم که فردی با بایسکل را ایستاده در کنار یک مسیر نشان می داد. هنگام تماشای آن توجهم به درخت کنار مسیر و ریشه‌هایش جلب شد. بلافاصله به نظرم رسید که این تصویر را جای دیگری دیده ام».

وی سپس برای تایید فرضیه‌اش به همان خیابان رفته و درخت‌ها را، پس از گذشت بیش از یک قرن، در همان حالت یافته است. او پس از آن با دومینیک شارل ژانسان رییس موسسه ون گوگ تماس گرفت و وی را از پیدا شدن چنین مکانی آگاه کرد.

آقای ژانسان می گوید: «ووتر به من زنگ زد، کمی هم هیجان زده بود. وقتی به محل رسیدم واقعا باورنکردنی می رسید. هیچ چیز تقریبا از زمان عکس تغییر نکرده بود. فقط باید کمی ریشه‌ها را آزاد می کردی تا بفهمی که ووتر حق داشت. این جلوی چشمان ما بود؛ اما هیچ کس به سراغش نرفته بود».

موزه ون گوگ در هالند نیز اصالت مکان را تایید کرده است.

این ناحیه که اکنون محصور شده؛ قرار است به زودی و به مناسبت سالمرگ نقاش هالندی به روی عموم بازگشایی شود.

ون‌گوک در روزهای پایانی عمر و پیش از مرگ‌اش، به طرزی دیوانه‌وار به کشیدن تابلو پرداخت. او در طول ۸۰ روز اقامت در دهکده اوورسورواز علاوه بر این نقاشی، ۷۴ نقاشی دیگر نیز از خود به جا گذاشته است.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email