مقامهای محلی تخار و مسوولان کمیسیون حقوق بشر افغانستان در شمال ‌شرق کشور تایید کرده‌اند که “مردان مسلح” دو دختر نوجوان را در ولسوالی “خواجه غار” این ولایت از خانه‌شان بیرون کرده و یکی آنها را “مورد تجاوزگروهی” قرار داده‌اند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ ولسوال خواجه غار به بی‌بی‌سی گفته است که این حادثه در منطقه تحت کنترل طالبان رخ داده و مدعی است که این افراد “وابسته به گروه طالبان” هستند. محمدعمر ولسوال خواجه غار گفته است که «سه شب پیش سه مرد مسلح طالبان در ولسوالی خواجه غار وارد یک منزل شده، دو دختر نوجوان را از خانه بیرون کرده و بر یکی از آنها تجاوز گروهی کرده اند».

آقای عمر گفته است که این دختران ۱۴ و ۱۶ ساله هستند.

ولسوال خواجه غار می‌گوید که افراد مسلح در حضور پدر این دختران به یکی از آنها تجاوز گروهی کرده‌اند. آقای عمر گفت که یکی از دختران در هنگام این رویداد به سوی خانه همسایه شان فرار کرده و افراد مسلح به دختر کوچکتر تجاوز کرده اند.

مسولان کمیسیون حقوق بشر در زون شمال‌شرق نیز این رویداد را تایید کرده اند.

حفیظ فطرت رییس کمیسیون حقوق بشر در زون شمال شرق به بی بی سی گفته است که وضعیت صحی این دختران در حال حاضر خوب نیست. او تصریح کرده است که «در جریان درگیری فیزیکی بخشی از موی سر دختر ۱۶ ساله این خانواده از سوی طالبان کنده شده و هر دو دختر مورد لت و کوب» آنها قرار گرفته اند.

به بیان آقای فطرت؛ این دختر ۱۶ ساله در حال حاضر از نظر روانی وضعیت مناسبی ندارد و دختر کوچکتر که مورد تجاوز قرار گرفته در جا بیهوش شده است.

طالبان: مرتکبین از اعضای این گروه نیستند

در همین حال؛ گروه طالبان این رویداد را تایید کرده اند؛ ولی می‌گویند که مرتکبین این حادثه از اعضای این گروه طالبان نیستند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به بی بی سی گفته است که آنها عاملین این قضیه را بازداشت کرده‌اند و پس از تحقیق آنها را محاکمه خواهند کرد.

او گفته است که «این گزارش درست نیست که افراد طالبان بالای خانه کسی حمله کرده و بر دختران آنها تجاوز کرده باشند».

به گفته این سخنگوی طالبان؛ این رویداد بر اساس “خصومت های شخصی” صورت گرفته است. ذبیح الله مجاهد اظهار کرده است: «این گونه رویدادها اگر در ساحه تحت کنترل طالبان اتفاق بیافتد» مورد پیگرد قرار می‌گیرند. او گفته است که دشمنان طالبان در کمین هستند تا در برابر آنها “توطئه چینی” کنند.

ذبیح الله مجاهد تایید کرده است که این افراد تحت بازداشت آنهاست و روی موضوع تحقیق می شود.

این رویداد در ۱۵ کیلومتری مرکز ولسوالی خواجه غار اتفاق افتاده است.

زلمی آشنا خبرنگار محلی بی بی سی می گوید که به دلیل عدم پوشش مخابراتی در این منطقه نتوانسته با اعضای این خانواده تماس بگیرد.

این نخستین بار نیست که در افغانستان و به ویژه ولایت تخار مردان مسلح بر یک دختر خردسال تجاوز جنسی می‌کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان پیشتر هم بارها نسبت به آنچه که افزایش موارد تجاوز جنسی در این کشور می خواند؛ ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون گفته است که آمار واقعی این گونه حوادث بالاست؛ ولی در بسیاری از موارد خانواده ها به دلیل ترس از پیامدهای اجتماعی آن، حاضر به “افشای” این موارد نمی شوند.

چند سال پیش نیز مردان مسلح در روستایی در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان به یک دختر دوازده ساله تجاوز کرده بودند که اعضای خانواده وی می گفتند شش تن با لباس پولیس این کار را انجام دادند.

در افغانستان خانواده های قربانیان تجاوز جنسی کم نیستند. آنها خواهان تامین عدالت هستند؛ اما این خواسته ها، در بسیاری موارد با ضعف پولیس و نهادهای عدلی و قضایی در پیگرد و مجازات عاملان تجاوز جنسی روبرو شده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان به دولت این کشور توصیه کرده است که در واکنش به آزار و اذیت جنسی، فرهنگ پاسخگویی را ترویج دهد.

به گفته ناظران حقوق بشر؛ سال‌هاست که در افغانستان کودکان غمی بزرگ را در گلو خفه کرده‌اند. حتا حرف زدن در مورد کودک‌آزاری یک تابو است و کسانی هم که تلاش کردند صدایی بلند کنند؛ صدای شان خفه شده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email