“زلا زازی” باانگیزه و تحصیلکرده، در بازگشت از دوره ی آموزشی در ترکیه در پولیس افغانستان مشغول به کار شد؛ اما به آنچه که در انتظارش بود دست نیافت.

به گزارش بخش زنان در آیینه اجتماع؛ برخی کاربران در رسانه های اجتماعی او را “روسپی” خواندند و برخی هم نوشتند كه حضور او در نیروی پولیس – آنهم در ولایت جنوبی خوست – که او در آنجا مقامی به دست آورده؛ وی را به فساد می کشاند.

همکاران او هم در اداره ای که ۵۰۰ کارمند مرد دارد؛ او را مجبور کردند که لباس های کاملا پوشیده بپوشد و در گوشه ای از دفتر و به دور از دید عموم به کارش آغاز کند.

بانو زازی می گوید که در روز اول، آنقدر احساس ناامنی و وحشت کرد که از مادرش خواست در مقر اداره پولیس در کنار او بماند. او مجبور شد که کارهای اداری دریافت یک اسلحه شخصی را به سرعت انجام دهد. او در این باره گفت: “می خواهم چیزی برای دفاع از خود داشته باشم. چون اصلا احساس امنیت ندارم!”.

زندگی او، نمونه یکی از هزاران زنی است که چه در کادر نیروهای امنیتی و چه سایر بخش های دولت مشغول به کار هستند و احتمالا هر روز با پدیده های ناخشنودکننده ای رو به رو می شوند. چیزی که زنان افغانستان با آن دست و پنجه نرم می کنند و گویا باید آن را تحمل نمایند.

کمک به زنان افغانستان که در دهه ۱۹۹۰ توسط طالبان به خانه هایشان تبعید شدند؛ پس از حمله ایالات متحده در سال ۲۰۰۱، به یک فریاد اعتراض آمیز برای دخالت غربی ها در افغانستان تبدیل شد. معترضین معتقد بودند که دادن “حق بیش از حد” به زنان، جامعه را به “فساد” می کشاند و غربی ها زیر نام حقوق بشر و حقوق زن و ایجاد زمینه برای فعالیت زنان در بخش های مختلف، به صورت سیستماتیک، رویه به “فساد کشاندن” افغانستان را در پیش گرفته اند.

اما این روند به هر شکل ممکن ادامه یافت و دولت افغانستان هم تلاش کرد تا با آگاهی دهی و بالابردن شعور جمعی در این کشور، بر این هجمه ها فایق آید – اینکه چقدر در این زمینه موفق بوده؛ نظرات متفاوتی در مورد آن بیان می شود.

اکنون با شروع مذاکرات طالبان و دولت افغانستان، بسیاری از زنان نگران این هستند که دستاوردهای به دست آمده در معرض خطر باشد.

زنان هنوز در نشست‌های سطح بالا که در مورد تصمیمات جنگ، صلح و سیاست برگزار می شود؛ تقریبا کاملا غایب هستند. کار برای زنان در مشاغل دایمی و روزانه، همواره با آزار و اذیت و توهین همراه بوده است. به نظر می رسد پس از دو دهه تلاش و ممارست، هم دولت افغانستان و هم جامعه جهانی آنقدرها هم در زمینه جاانداختن شخصیت زنان به عنوان عضو فعال اجتماع، موفق نبوده اند.

آریاتودی – زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email