از روز گذشته عکس دختری از ولسوالی تیوره ولایت غور در مرکز افغانستان که یک سلاح کلاشنیکوف در دست دارد، در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ بر اساس گزارش‌های منتشر شده؛ این دختر جوان زمانی که طالبان به خانه او حمله کردند و پدر و مادرش را کشتند؛ دست به اسلحه برده و با افراد گروه طالبان درگیر شده است.

دفتر والی غور نیز این گزارش‌ها را تایید کرده و در خبرنامه این نهاد آمده که این دختر و برادر کوچکش “شجاعانه گروه طالبان را در قریه گریوه ولسوالی تیوره شکست دادند‌”.

در خبرنامه والی غور توضیح داده شده که این حمله شب ۲۶ سرطان توسط طالبان انجام و افراد این گروه با “حمله تهاجمی” بر روستای “گریوه اسفور” ولسوالی تیوره سه نفر از جمله یک زن را کشته‌اند. گفته شده که دو مرد کشته ‌شده پولیس محلی بودند.

به گفته دفتر والی غور؛ بعد از این کار طالبان، دختر جوان و برادر کوچک او به اسلحه دست برده و با افراد طالبان می جنگند که به طالبان تلفاتی وارد کرده و آنها را از منطقه بیرون می‌کنند.

به گفته دفتر والی اجساد دو طالب در محل درگیری باقی مانده است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی این دختر را “قهرمان” خطاب کرده‌اند و حتا تصاویر نقاشی شده او را نیز همرسانی کرده‌اند

محمدرفیق اعلام، ولسوال تیوره گفته است که این دختر و برادرش به محل امنی منتقل شده‌اند و خطری آنان را تهدید نمی‌کند.

ولسوالی تیوره از مناطق ناآرام ولایت غور است و این ولسوالی چند بار میان دولت و گروه طالبان دست به دست شده است.

در سال ۱۳۹۶ طالبان بعد از ورود به مرکز ولسوالی تیوره به گفته مسوولان به شفاخانه این منطقه رفتند و شماری از زخمی‌ها و کارمندان آن را به گلوله بستند. در این حمله به گفته مقام های محلی ۳۵ پزشک و بیمار کشته شدند.

به گفته منابع محلی روستای گریوه در ولسوالی تیوره تحت کنترل طالبان است.

عدم تسلط حکومت بر مناطقی از غور باعث شده که نیروهای مسلح غیرمسوول محلی نیز حضور گسترده داشته باشند. یکی از فعالان مدنی ولایت غور که خواست نامش برده نشود؛ می‌گوید که احتمال دارد خصومت‌های شخصی نیز باعث این کار شده باشد.

طالبان تاکنون در این باره واکنش نشان نداده اند.

منبع: بی بی سی

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email