زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده پس از دیدار روز جمعه (13 سرطان – 3 جولای) با رهبران طالبان در قطر گفته است که این گروه برای مذاکرات با کابل آماده هستند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ خلیلزاد پس از دیدار روز جمعه با رییس صندوق انکشاف و سرمایه گذاری قطر که در این دیدار نمایندگان طالبان نیز حضور داشتند؛ نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان گفت که “طالبان تمام مردم افغانستان را که برای آینده کشور سرمایه گذاری می کنند؛ به رسمیت می شناسند”.

خلیلزاد تاکید کرد که طالبان از آمادگی خود برای گفتگوهای صلح با دولت افغانستان یاد کرده اند.

وی همچنین خاطرنشان ساخت که طرفین توافق کردند که گسترش برنامه ها برای حمایت از صلح نمی تواند سریعا آغاز شود؛ اما ابراز امیدواری کرد که موانع نهایی در مسیر مذاکرات میان افغانستانی به زودی برطرف شود.

باید خاطرنشان ساخت که نماینده امریکا به همراه مدیرعامل شرکت مالی توسعه بین المللی ایالات متحده “آدام بوهلر” در چندین نشست در پایتخت قطر شرکت کرده اند. یکی از این افراد که عضو صندوق انکشاف و سرمایه گذاری قطر نیز می باشد؛ در این نشست به ویژه به بحث در مورد امکان سرمایه گذاری مشترک در افغانستان پرداخته است.

این در حالی است که آقای خلیلزاد و بوهلر ویدیوکنفرانسی را همراه با اشرف غنی رییس جمهور افغانستان و داکتر عبدالله رییس شورای عالی مصالحه برگزار کردند که در این نشست طرفین امریکایی، رشد اقتصادی افغانستان را در اولویت های خود قرار دادند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email