ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز جمعه (13 سرطان – 3 جولای) سفارت امریکا در مسکو را به دلیل اینکه پرچم رنگین‌کمانی دگرباشان را بر فراز این سفارتخانه بالا برده است؛ مسخره کرد و گفت که این نشان دهنده گرایش جنسی کارمندانش است.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ این اظهارات پس از همه‌پرسی سراسری در روسیه برای اصلاح قانون اساسی این کشور صورت گرفت که در بخشی از این همه پرسی که با رای آری به پایان رسید؛ تعریف ازدواج در قانون اساسی روسیه محدود به پیوند زن و مرد می‌شود؛ بنابراین ازدواج همجنسگرایان به‌طور رسمی غیرقانونی شده است.

پوتین در این باره گفت که حرکت سفارت امریکا در بالا بردن پرچم دگرباشان جنسی، “چیزی را در مورد افرادی که در آنجا کار می‌کنند، نشان داد”.

وی که موضوعاتی مانند همجنسگرایی را جزو ارزش‌های لیبرال غربی توصیف می‌کند و معتقد است که خود را با کلیسای ارتدکس روسیه هماهنگ کرده است، افزود: “این کار بزرگی نیست. ما بارها درباره این موضوع حرف زده‌ایم و موضع ما روشن است”.

رییس جمهوری روسیه تاکید کرد: “بله ما قانونی را تصویب کردیم که تبلیغ همجنسگرایی بین افراد زیر سن قانونی را ممنوع می‌کند. پس چی؟ اجازه دهید بچه‌ها بزرگ شوند، بالغ شوند و سپس درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند”.

طبق گزارش رویترز؛ این قانون برای متوقف کردن راهپیمایی‌های سالانه معروف به غرور دگرباشان جنسی و همچنین بازداشت کنشگران فعال در این حوزه در روسیه دنبال و تصویب شد.

پوتین در جریان اقدام‌های خود برای تغییر قانون اساسی روسیه گفته بود که نمی‌گذارد مفهوم سنتی مادر و پدر تغییر پیدا کند.

“ماه افتخار دگرباشان” هر ساله در ششمین ماه میلادی یعنی ماه جون با برپایی مراسم و راهپیمایی‌هایی گرامی داشته می‌شود. در این ماه در بسیاری از نقاط دنیا مراسم، گردهمایی‌ها و رسم گذشت ها به منظور جشن گرفتن تنوع و گوناگونی گرایش‌های جنسی و هویت‌های جنسیتی برگزار می‌شود و پرچم‌های رنگین‌کمانی به اهتزاز در می‌آیند.

غیر از امریکا، برخی کشورهای دیگر از جمله بریتانیا نیز پرچم‌های رنگین‌کمانی را در خارج از سفارتخانه‌های خود در مسکو بالا بردند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email