یک روز پس از وقوع «حادثه» و آتش‌سوزی در بخشی از سایت هسته‌ای نطنز، ایران اعلام کرد که علت وقوع حادثه مشخص شده است؛ اما در حال حاضر اعلام نمی‌شود.

مقام‌های ایران بامداد پنجشنبه (12 سرطان – 2 جولای) اعلام بودند که به‌دنبال وقوع حادثه‌ای، یکی از هنگر‌های در دست احداث در محوطه باز و فاقد مواد هسته‌ای سایت نطنز دچار آسیب شد. اما برخی از تحلیگران معتقدند که محل آتش‌سوزی با کارخانه تازه افتتاح شده تولید “سانتریفیوژ” مطابقت دارد.

با این حال؛ کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی روز جمعه (13 سرطان – 3 جولای) یک روز پس از این حادثه گفت: “بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذیربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن در نطنز را که بامداد پنج شنبه ۱۲ تیر ماه {سرطان} به وقوع پیوست به صورت دقیق مشخص کرده است”.

وی افزود: “فرضیه های مختلف در مورد علت این رخداد با بررسی دقیق آثار، نحوه ومیزان تخریب ایجاد شده، علت اصلی حادثه مشخص شده است”.

وی با این حال گفت: “به دلیل برخی ملاحظات امنیتی، علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد”.

پس از اعلام این حادثه گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی مبنی بر خرابکاری و یا حتا “حمله” اسراییل مطرح شد. به ‌طوریکه روزنامه نیویارک تایمز به نقل از یک مسوول امنیتی در منطقه خاورمیانه که نامی از وی برده نشده اعلام کرد که حادثه بر اثر کارگذاشتن یک وسیله انفجاری در داخل تاسیسات نطنز روی داده است.

از سویی دیگر؛ “ایدی کوهن” تحلیلگر اسراییلی که طبق حساب کاربری‌اش در لینکدین بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ در دفتر نخست‌ وزیری اسراییل فعالیت می‌کرد؛ چندین ساعت قبل از اعلام این حادثه از سوی مقام‌های ایران در توییتی به زبان عربی با تاکید بر اختصاصی بودن خبرش از منابع اطلاعاتی غربی نوشت که “اسراییل بزرگترین کارخانه غنی‌سازی یورانیوم در ایران را بمباران و تخریب کرده است”.

تاسیسات هسته‌ای نطنز بیش از ۱۰۰ هزار متر مربع مساحت دارد. همچنین در این مجموعه تاسیسات زیرزمینی در عمق ۷.۶ متری نیز وجود دارد که از حملات هوایی محافظت می‌کند. این سایت زیر نظر بازرسان آژانس انرژی اتمی قرار دارد.

“حادثه” در سایت هسته‌ای نطنز در حالی رخ داد که هفته پیش انفجاری در شرق تهران شایعات دیگری را رقم زد. این انفجار در اولین ساعت‌های روز جمعه ۲۶ جولای (ششم سرطان) رخ داد که آتش ناشی از آن از فاصله دور نیز قابل مشاهده بود. گرچه مقام‌های ایران دلیل آن را انفجار مخزن گاز در پارچین عنوان کردند؛ اما برخی نیز نسبت به این موضوع تردید دارند.

آسوشیتدپرس در اینباره نوشته است: “عکس‌های ماهواره‌ای سنتینل ۲ (آژانس فضایی اروپا) از این منطقه که در حدود ۲۰ کیلومتری شرق از مرکز پایتخت ایران قرار دارد؛ آثاری از صدها متر سیاهی ناشی از سوختگی بر اثر آتش را نشان می‌دهد که هفته‌های قبل از آن وجود نداشت”.

این رسانه امریکایی به نقل از تحلیلگران می گوید که محل انفجار پارچین نبوده است؛ بلکه محل ذخیره گاز در نزدیکی تاسیسات موشکی خجیر است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email