پوتین به دنبال موفقیت خود در سوریه، در یک تئاتر جدید وارد بازی سیاسی افغانستان شده و می خواهد به منافع امریکا آسیب برساند.

به گزارش آریاتودی به نقل از فارین پالیسی؛ افشاگری های اخیر در نیویارک تایمز نگرانی هایی را در مورد برنامه پوتین برای بی ثبات کردن افغانستان و غرب به وجود آورده است. نکته قابل توجه این است که این یافته ها همزمانی تاریخ توطئه و امضای توافق نامه صلح امریکا و طالبان را نشان می دهد.

این احتمال وجود دارد که طی مذاکره با ایالات متحده در طول سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، روابط حساس طالبان با روسیه در حال وقوع بوده باشد و تعهد طالبان را برای هرگونه توافق صلح زیر سوال ببرد.

اما موانع صلح آنقدر عمیق و بی شمار است که شانس تحقق این توافق نامه اندک به نظر می رسد. در گزارش سازمان ملل متحد آمده است كه طالبان روابط نزدیک با القاعده را حفظ كرده و در حین مذاكره با مقامات امریكایی از این گروه مشاوره خواسته اند.

در میان مذاکرات صلح توسط ایالات متحده، یکی از زوایایی که اکثر ناظران افغانستان از آن چشم پوشی می کنند؛ نقش روسیه است که با اشتیاق از این توافق نامه حمایت کرده است. زیرا در کنار پاکستان، به نظر می رسد روسیه یکی از بزرگترین ذینفع های خروج ناتو است.

در طول چند سال گذشته؛ روسیه به صورت مخفیانه تلاش کرده تا روابط خود با طالبان را با هدف گسترش منافع استراتیژیک اش در افغانستان تقویت کند.

پس از خروج نیروهای ناتو و ایالات متحده، روسیه یک بار دیگر فرصتی برای ورود به این کشور خواهد داشت و از این نظر، افشاگری های اخیر درباره توافق صریح مسکو با طالبان نباید جای تعجب داشته باشد.

توجه پوتین به افغانستان و جنبه اساسی ارزیابی روسیه از گذشته، با ارزیابی منافع استراتیژیک این کشور آینده پیوند دارد. روسیه در تلاش است تا وضعیت خود را به عنوان یک قدرت جهانی بازگرداند.

روسیه اکنون از تجربه موفقیت آمیز سوریه برای بهره گیری از منافع خود در افغانستان استفاده می کند.

کرملین در سال ۲۰۱۵ به روابط استراتیژیک خود با طالبان اعتراف کرد؛ هنگامی که “ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که روسیه اطلاعات مربوط به داعش را با طالبان به اشتراک می گذارد.

در حالی که کرملین معتقد است روابط آن با طالبان فقط به مبارزه با داعش و صلح در داخل افغانستان محدود می شود؛ فعالیت های آن بسیار عمیق تر به نظر می رسد.

روسیه متهم به تامین بودجه و مسلح کردن طالبان است. دولت روسیه همچنین خود را به عنوان یک جایگزین مناسب برای ایالات متحده از نظر مشاوره های سیاسی و کمک به افغانستان معرفی می کند.

برای اینکه روسیه در افغانستان موفق شود، باید رابطه خود را با یک دشمن قدیمی اصلاح کند؛ پاکستان! همگرایی منافع در افغانستان عامل اصلی در گرم کردن روابط بین روسیه و پاکستان بوده و هر دو برای آوردن طالبان به جریان اصلی سیاست تلاش کرده اند.

تاکید بر این مسایل مهم به مسکو کمک خواهد کرد تا منافع استراتیژیک خود را در افغانستان تضمین کند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email