برخی تحلیلگران معتقدند که مسکو به دلیل درک مصونیت ناشی از نگرش نرم ترامپ نسبت به روسیه، خود را در افغانستان درگیر کرده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از واشنگتن پست؛ نقش روسیه در افغانستان از سال ۲۰۱۵ هنگامی که مسکو شروع به ایجاد رابطه با طالبان کرد؛ به طور پیوسته رشد کرده و از آن زمان  دیپلوماتهای ارشد روسی روابط خود را با این گروه علنا اعلام کرده اند.

در زمان دولت اوباما، گزارشاتی مبنی بر کمک تسلیحاتی روسیه به طالبان بدست آمده بود. حتا اگر دخالت روسیه در افغانستان چیز جدیدی نباشد؛ تاکنون واکنش دولت ترامپ در این زمینه غیرمعمول به نظر می رسد. پیش از این دولت امریكا به هدف قرار دادن نیروهای امریكایی در مناطق جنگی از سوی گروه طالبان، به شدت واكنش نشان داده بود.

اما اینبار ترامپ نه تنها با روسیه برخورد نکرد؛ بلکه پیشنهاد عضویت در گروه جی ۷ را نیز به پوتین ارایه داده است.

واشنگتن پست می نگارد که توضیحات احتمالی برای دلیل رفتار و توطئه روس ها وجود دارد؛ یکی از این احتمالات این است که این یک توطئه ی محاسبه شده روسیه، برای دور کردن ایالات متحده از آسیب رساندن به پرسونل روسی یا تجاوز به منافع روسیه بوده است.

اگر چنین باشد؛ روسیه باید به وضوح اعلام کند که پاداش به طالبان، پاسخی به فعالیتهای ویژه ایالات متحده علیه روسیه بوده است.

توضیح دوم این است که روسیه در استراتیژی خود، از افغانستان برای افزایش هزینه های ایالات متحده در خاورمیانه و آسیای جنوبی استفاده می کند.

سومین توضیح این است که این توطئه می تواند کار نیروهای محلی روسی باشد. گزارش ها حاکی از آن است که سازمان امنیت ملی امریکا نتوانسته است پیوندهای محکم بین این پاداش ها و رهبری روسیه به دست بیاورد.

با این حال؛ واشنگتن پست در آخر این گزارش هشدار داده است که این افشاگری ها می تواند روند صلح افغانستان را به چالش بکشد و حتا آن را متوقف کند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email