شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اهمیت شروع هرچه سریعتر مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان تاکید کرده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری شینهوا؛ اعضای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای گفته اند از اقدامات دولت افغانستان و طالبان، برای پیشبرد مذاكرات میان افغانستانی که آزادی زندانیان از مهم ترین آنها بود استقبال كرده اند.

اعضای این شورا خواستار آزادی سریع زندانیان باقی مانده در روزهای آینده و تلاش برای کاهش خشونت به منظور تسریع آغاز مذاکرات میان افغانستانی شده اند.

آنها با استقبال از توافق سیاسی بین رییس جمهور اشرف غنی و رقیب سیاسی او عبدالله  که به بن بست سیاسی انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته خاتمه داد؛ ابراز امیدواری کردند که این امر زمینه را برای مذاکرات به موقع میان افغانستانی فراهم کند.

آنها تاكید كرده اند كه هرگونه حمله به غیرنظامیان، شفاخانه ها، پرسونل صحی و خدمات بشردوستانه و تاسیسات رفاهی غیرقابل قبول است و مجرمین باید پاسخگو باشند.

این اعضا از حضور داعش و سایر گروه های تروریستی بین المللی در افغانستان و افزایش قابل توجه کشت، تولید، تجارت و قاچاق موادمخدر غیرقانونی در این کشور شدیدا ابراز نگرانی کردند.

این شورا از تلاش شرکا و سازمانهای منطقه ای و بین المللی در پیشبرد اتصال منطقه ای و توسعه و بازسازی در افغانستان استقبال کرده و تاکید نموده اند که این دستاوردها برای اطمینان از ثبات و توسعه اقتصادی در افغانستان بسیار حیاتی است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email