رویدادها و تظاهراتی که پس از کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاهپوست امریکایی توسط پولیس در “مینیاپولیس” آغاز شد؛ در روز چهارم نیز ادامه دارد و این موضوع در صدر اخبار و تحولات قرار گرفته است.

به گزارش آریاتودی به نقل از آناتولی؛ در حالی که دیروز این تظاهرات به مناطق مختلف ایالات متحده گسترش یافته بود، رسانه های امریکایی از درگیری معترضان با پولیس در ایالت های مختلف خبر می دهند.

علیرغم ممنوعیت رفت و آمد که از ساعت 8 شب به وقت محلی در مینیاپولیس در مینه سوتا (نقطه شروع این رویدادها) اعلام شده، تظاهرکنندگان همچنان در برخی مناطق در خیابان ها حضور دارند.

بر اساس گزارشها تظاهرکنندگان اطراف یک پاسگاه پولیس در منطقه 5 این شهر تجمع کرده و در تلاش برای وارد شدن به ساختمان بودند.

معترضین که شعارهایی از قبیل “عدالت برای فلوید” ، “من نمی توانم نفس بکشم” و “نه به خشونت پولیس” سر می دادند٬ خواستار محاکمه پولیس مسوول در مرگ فلوید بودند.

از طرف دیگر صدها تظاهرکننده در جلوی ساختمان مرکزی کانال امریکایی “سی.ان.ان” در شهر آتلانتا تجمع کرده و با پولیس درگیر شدند. برخی از تظاهرکنندگان پنجره های ورودی این ساختمان را شکستند.

صحنه هایی از تلاش معترضان برای ورود به ساختمان و همچنین استفاده پولیس از گاز اشک آور و بازداشت برخی از آنان توسط سی.ان.ان پخش شد.

از سویی دیگر؛ صدها نفر در مقابل کاخ سفید در واشنگتن دی سی و منطقه بروکلین در نیویارک جمع شدند و به مرگ فلوید در نتیجه خشونت پولیس اعتراض کردند. پولیس شماری از این معترضان را بازداشت کرده است.

تظاهرات اعتراضی در شهر «لوییویل» بزرگ‌ترین شهر ایالت کنتاکی نیز منجر به درگیری با پولیس شد. لحظه برخورد گلوله پلاستیکی به یک خبرنگار در این شهر نیز بر روی دوربین ها ثبت شد.

جان هرینگتون٬ مدیر بخش امنیت اجتماعی ایالت مینه‌سوتا امریکا دیروز اعلام کرده بود که “درک شووین”، مامور پولیس این ایالت در ارتباط با مرگ جورج فلوید شهروند سیاه پوست این کشور بازداشت شده است.

مایک فریمن، دادستان کل منطقه «هنپین» نیز پس از بازداشت شووین در یک نشست خبری اعلام کرد که وی به جرم جنایت درجه سوم و قتل عمد محاکمه خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد که تحقیقات در خصوص سه پولیس دیگر که در محل قتل حضور داشتند٬‌ ادامه دارد.

گفتنی است که روز دوشنبه درک شووین، مامور پولیس ایالت مینه‌سوتا٬ جورج فلوید شهروند سیاه پوست این کشور را هنگام بازداشت به اتهام استفاده از اسناد جعلی زانویش را روی گردن فلوید گذاشته و باعث مرگ وی شد، به همرای سه مامور دیگر از وظیفه اخراج شده بودند.

مردم امریکا در شهرهای مختلف از جمله در مینه‌سوتا در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید مرد سیاه پوست توسط یک مامور سفید پوست تظاهرات کرده خواهان بازداشت عاملان این جنایت شده اند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email