وزارت دفاع امریکا یک روز پس از اظهارات رییس جمهوری این کشور که از خروج کامل نظامیان امریکایی سخن گفته بود؛ اعلام کرده که خروج از افغانستان “یک گزینه قوی” نیست.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ مارک اسپر روز جمعه (9 جوزا – 29 می) گفته است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آن هم تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری 2020 نمی تواند یک گزینه “قوی” به شمار بیاید؛ اما با این حال، گزینه خروج کامل از این کشور به صورت جدی در دست بررسی می باشد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا روز پنجشنبه (8 جوزا – 28 می) در اظهاراتی تاکید کرده بود که قطعا نیروهای امریکایی در ماه عقرب (نوامبر 2020) و پیش انتخابات ریاست جمهوری این کشور، “به صورت کامل” از افغانستان خارج خواهند شد. نیروهای امریکایی دیگر مسوولیتی در قبال حفظ امنیت آنجا ندارند و آنها خود باید در این زمینه تلاش کنند.

وی در ادامه گفته بود: “نیروهای ما به خانه برخواهند گشت و با سرعتی هرچه مناسب تر افغانستان را ترک خواهند کرد”. او در این رابطه زمان معینی را مشخص نکرده بود.

نیویارک تایمز در گزارشی نگاشته بود که ترامپ به وزارت دفاع این کشور دستور داده تا این موضوع را مدیریت کرده و برنامه ای “سریع” برای خروج از افغانستان ترتیب دهد.

با این حال؛ مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرده است که تا ماه جولای سال جاری، رقم نظامیان امریکایی در افغانستان به 8600 تن کاهش خواهد یافت؛ اما مساله خروج کامل یک بحث قابل تامل و درازمدت است.

آقای اسپر گفته است: “جدول زمانی ما {برای خروج کامل از افغانستان} ماه می سال آینده است. اما وعده شده است که آن جدول زمانی در صورتی تطبیق می‌شود که همه‌ چیز با سرعتی که معین شده است، به پیش برود. اکنون با آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد، ترغیب شده ایم. شاهد تبادل بیشتر زندانیان هستیم. به نظر می‌رسد که حکومت افغانستان خود را آماده می‌کند که به زودی مذاکرات میان افغانستانی آغاز شود. این‌همه گام‌های خوبی به جلو اند”.

طالبان در توافقنامه صلح خود با ایالات متحده تاکید کرده اند که شرط اصلی و عمده آنها “خروج کامل و بدون قید و شرط” نیروهای خارجی از افغانستان است و روی آن پافشاری هم کرده اند.

حکومت افغانستان اما تاکنون در خصوص این تصمیم امریکا که به صورت ضدونقیض از تریبیون های مختلف ابراز می گردد؛ چیزی نگفته است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email