“مینیاپولیس” در سومین شب اعتراضات نسبت به قتل جورج فلوید توسط یک مامور پولیس، ناآرام تر از همیشه بود و معترضان بسیاری از رستوران های زنجیره ای و ساختمان های دولتی از جمله مقر اصلی پولیس شهر را به آتش کشیدند.

حفاظی که به دور پاسگاه کشیده شده بود؛ به دست معترضان کنده شد و تظاهرکنندگان این ساختمان پولیس و دو ساختمان همجوار را به آتش کشیدند و ماموران حاضر در آن مجبور به تخلیه شدند.

گستردگی ناآرامی‌ها در حدی بود که فرماندار ایالت مینه سوتا، “تیم والتز” از نیروهای گارد ملی خواست برای آرام کردن اوضاع به شهر مینیاپولیس بیایند. گارد ملی امریکا از صبح روز جمعه نهم جوزا در این شهر مستقر شده است.

روز جمعه برخی از معترضان در مینیاپولیس در مقابلس خانه جورج فلوید گردهم آمدند و چند دقیقه به مثابه روزی که جورج فلوید به قتل رسید‌؛ یک صدا گفتند:‌ “نمی توانم نفس بکشم”.

آخرین گزارش ها حاکی است «درک چاوین» مامور پولیسی که زانو بر گردن جورج فلوید گذاشته بود بازداشت و به قتل متهم شده است.

پولیس پای خود را روی گردن فلوید گذاشته و وی مکررا می گوید “نمی توانم نفس بکشم” تصاویر از دوربین های مدار بسته گرفته شده

وضع مقرارت منع رفت و آمد در مینیاپولیس

از سوی دیگر “جاکوب فرِی”، شهردار مینیاپولیس، با ادامه ناآرامی‌ها در این شهر مقررات منع رفت و آمد وضع کرد که از ساعت ۸ بعد از جمعه شب به اجرا درآمد. مقررات منع رفت و آمد امروز شنبه (10 جوزا – 30 می) نیز از ساعت ۸ شب تا ساعت ۶ صبح روز بعد اعمال خواهد شد.

شهردار “جاکوب فرِ” اعلام کرد که هیچ کس نباید بین ساعت ۸ شب تا ۶ صبح در خیابانها و یا مکانهای عمومی حضور داشته باشد. امدادگران و کارکنان اورژانس، پزشکان و پرستاران، بی‌خانمانان و آنهایی که از شرایط خطرناک می گریزند و نیازمند کمک نیروهای امنیتی و پولیس هستند، مشمول مقررات منع رفت و آمد نیستند.

درخواست سازمان ملل از ایالات متحده

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت امریکا درخواست کرد تدابیری اتخاذ کند تا دیگر شهروندان این کشور شاهد مرگ بی دلیل امریکایی های افریقایی تبار نباشند. سازمان ملل نحوه مرگ جورج فلوید را فاجعه بار خواند.

حوزه ای که جورج فلوید به آن منتقل شد در آتش خشم معترضین به صورت کامل سوخت

همکاری جورج فلوید و درک شووین

مجله “نیوزویک” در مصاحبه با مدیر یک دیسکوتک بزرگ در مینیاپولیس اعلام کرد که “درک شووین” و “جورج فلوید” در بخش حفظ امنیت این دیسکوتک همکار بوده اند.

به گفته این شخص درک شووین در هفده سال و جورج فلوید در یکسال اخیر در این دیسکوتک کارکرده اند. البته به گفته مدیر این دیسکوتک احتمال اینکه دو نفر همدیگر را از قبل می شناختند زیاد نیست چرا که جورج فلوید سیاهپوست تنها در شب های مزدحم با دیسکوتک همکاری می کرده و در این شب ها کارمندان بسیاری برای حفظ امنیت دیسکوتک انجام وظیفه می کردند.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email