ایالات متحده امریکا تصمیم گرفته است به بخشی دیگر از معافیت از تحریم‌های ایران پایان دهد؛ معافیت‌هایی که به شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی اجازه ادامه کار در برخی از سایت‌های هسته‌ای ایران را می‌داد.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ این خبر روز چهارشنبه (7 جوزا – 27 می) از سوی دو منبع آگاه، از جمله یکی از مقامات دولت امریکا اعلام شد. به نظر تحلیلگران، این تصمیم گامی دیگر در راستای سیاست “حداکثر فشار” بر ایران است؛ سیاستی که اجرای آن از زمان خروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ در سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شده است.

این منابع به شرط ناشناس ماندن به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند که با تصمیم جدید، معافیت‌های همکاری‌های بین‌المللی برای رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، تامین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف‌شده و پسماند رآکتور هسته‌ای به خارج از کشور لغو خواهد شد.

با این وجود؛ به گفته آنها معافیتی که اجازه همکاری بین‌المللی برای ساخت رآکتور هسته‌ای روسیه در بوشهر را می‌داد؛ برای ۹۰ روز دیگر تمدید خواهد شد.

علت لغو این معافیت‌ها از سوی واشنگتن هنوز روشن نیست. این معافیت‌ها حتا پس از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای نیز همواره تمدید می‌شد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email