گزارش ها می رساند که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه در تلاش است تا چهره های مهمی را در تشکیل این نهاد، که از نظر بسیاری مهم تلقی می گردد؛ بگمارد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ برخی منابع نزدیک به عبدالله عبدالله می گویند که وی در جلسات متعدد و در مشورت با بسیاری از نزدیکان سیاسی خود، تلاش می کند تا “چهره های موثر و کارآمد” را در تشکیل این شورا انتخاب کند. شورای عالی مصالحه از تشکیلات مهمی است که ریاست آن پس از امضای توافقنامه سیاسی بین دو رقیب انتخاباتی، به عهده عبدالله عبدالله گذاشته شد.

با این حال؛ عدم تشکیل شورای عالی مصالحه که هم اکنون بیش از ده روز از توافق سیاسی بین دو طرف می گذرد؛ انتقادهایی را در پی داشته است.

بسیاری از منتقدین تاکید می کنند که سیاسیون افغانستان هم اکنون بر سر تشکیل کابینه و گماشتن افراد موردنظر خود در حال چانه زنی هستند و مساله “صلح” و تمرکز روی این مقوله مهم، در اولویت کاری آنها قرار ندارد.

اما حالا عبدالله قرلق از سیاسیون حزب جنبش ملی و چهره های نزدیک به عبدالله عبدالله گفته است: “تمرکز اصلی جلالتماب عبدالله عبدالله در این روزها، روی تشکیلات شورای عالی مصالحه است و می خواهد چهره های تاثیرگذار در عضویت این نهاد گزینش شوند”.

آقای قرلق در این باره توضیح بیشتری نمی دهد.

این در حالی است که نه نهاد ریاست جمهوری و نه آقای عبدالله تاکنون در خصوص شورای عالی مصالحه اظهارنظری نکرده اند. در عین حال؛ این دو در خصوص تشکیل کابینه و توافقات احتمالی بین خودشان نیز چیزی نگفته اند.

قابل ذکر است که طبق توافق سیاسی بین آقایان غنی و عبدالله، تشکیل کابینه حکومت با سهمیه بندی 50 درصدی بین دو طرف انجام خواهد شد؛ لیک، تاکنون به نظر می رسد که هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. هر چند زمزمه هایی وجود دارد که گویا پس از پایان تعطیلات عید فطر، این موضوع نهایی خواهد شد.

اخبار مرتبط را در آریاتودی دنبال کنید

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email