اعتراض دانا نسل، دادستان کل ایالت میشیگان امریکا به رییس جمهوری در تخطی از قوانین ایالتی، واکنش تند دونالد ترامپ را در پی داشت که این واکنش نیز با پاسخ توییتری خانم نسل ادامه پیدا کرد.

دادستان کل میشیگان پنجشنبه (1 جوزا – 21 می) عصرگاه با حضور در شبکه سی‌ان‌ان گفت: “رییس جمهور مانند کودک بدخلقی است که قوانین را رعایت نمی‌کند”.

وی در توضیح این اعتراض می‌گوید که پیش از دیدار دونالد ترامپ از مرکز تولید دستگاه‌های تنفس مصنوعی و تجهیزات حفاظتی در کارخانه خودروسازی فورد در ایالت میشیگان به وی گفته بود که باید طبق قانون و مسوولیت اخلاقی از ماسک استفاده کند.

خانم نسل تصریح کرد که این نوع واکنش “پیامی وحشتناک” را منتقل می‌کند. وی معتقد است که رفتار ترامپ واکنش به دستور‌العمل “گرچن ویتمر”، فرماندار دموکرات ایالت میشیگان در اجباری بودن استفاده از ماسک در این ایالت و همچنین قوانین شرکت فورد در این زمینه است.

دادستان میشیگان افزود: “او آدم مسخره‌ای است. من شرمنده‌ام که چنین فردی رییس جمهوری ایالات متحده است”.

وی ابراز امیدواری کرد که رای‌دهندگان میشیگانی با فرارسیدن ماه نوامبر این موضوع را به‌خاطر بسپارند.

با این حال؛ دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا به این سخنان در دو توییت پاسخ داد و گفت که در هنگام بازدید از کارخانه فورد از ماسک استفاده کرده بود. وی دادستان میشیگان را متهم کرد که از روی بدخواهی و شرورانه چنین رفتاری می‌کند.

وی تاکید کرد: “جای تعجب نیست که بسیاری از شرکت‌های خودروسازی میشیگان را ترک می‌کنند”.

ترامپ در توییت دیگری بلافاصله پس از انتشار توییت نخست نوشت که دادستان کل ایالت بزرگ میشیگان نباید “خشم و حماقت” خود را سر کارخانه فورد خالی کند. وی تاکید کرد که شاید این رفتارها باعث شود کارخانه فورد نیز مانند بسیاری از کارخانه‌های دیگر، ایالت میشیگان را ترک کنند.

کارخانه فورد در بیانیه‌ای پس از بازدید ترامپ از این کارخانه گفت که بیل فورد مدیر مجموعه ترامپ را برای استفاده از ماسک ترغیب کرده است. این کارخانه می‌گوید که ترامپ در بخش‌هایی از بازدید خود از ماسک استفاده کرد.

ترامپ نیز درباره اینکه چرا در این بازدید ماسک به صورت ندارد به خبرنگاران گفت که یکی از این ماسک‌ها را داشته است.

وی با این حال افزود: “نمی‌خواستم از دیدن من با ماسک لذت ببرید”.

وی سپس یک ماسک سیاه رنگ با مُهر ریاست جمهوری را به دوربین‌ها نشان داد و گفت که از این ماسک استفاده کرده است.

وی همچنین به خبرنگاران گفت که با توجه به اینکه مرتب مورد آزمایش کرونا قرار می‌گیرد ضرورتی ندارد که از ماسک استفاده کند.

کارخانه فورد در دو ماه اخیر به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا خط تولید موترهایش را متوقف کرده و آن را به تولید دستگاه‌های تنفس مصنوعی و تجهیزات محافظتی – بهداشتی اختصاص داده است.

دادستان میشیگان پس از توییت ترامپ که علیه وی نوشته شده بود؛ در توییتی به وی پاسخ داد و گفت مشکل رییس جمهوری امریکا با سه زنی است که این ایالت را اداره می‌کنند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email