دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده است که کشورهای عضو ناتو می بایست به معاهده “آسمان های باز” پایبند باشند و این توافق را زیر پا نگذارند.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز جمعه (2 جوزا – 22 می) پس از پایان نشست این سازمان که در بروکسل برگزار شده بود گفت: ” کشورهای عضو ناتو همچنان به شدت به کنترل تسلیحات بین المللی و خلع سلاح پایبند هستند. همه طرف‌ها باید به معاهده آسمان‌های باز پایبند باشد. متحدان ناتو نیز کاملا مطابق با مواد این معاهده عمل و خواهان پایبندی روسیه به پیمان آسمان‌های باز هستند”.

این اظهارات در حالی بیان می گردد که شب گذشته دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا اعلام کرد که به علت خروج روسیه از این پیمان، ایالات متحده نیز در آن را به رسمیت نمی شناسد و قصد ندارد این معاهده را به صورت یکجانبه رعایت کند.

بر همین اساس؛ آقای استولتنبرگ با اشاره به خروج احتمالی امریکا از پیمان “آسمان‌های باز” به دلیل عدم پای‌بندی روسیه به آن تصریح کرد: “اعضای ناتو بر درخواست‌ خود از روسیه برای بازگشت اصرار دارند. آنها آماده گفتگو برای افزایش شفافیت و کاهش ریسک از طریق شورای ناتو-روسیه هستند. تا زمانی که رفتارهای روسیه اجازه دهد، به دنبال روابط سازنده با این کشور خواهیم بود”.

او تاکید کرد که نقض این پیمان از سوی روسیه و حضور هواپیماهای جاسوسی این کشور در آسمان “کالینیگراد و گرجستان” باعث تعضیف امنیت و ثبات در منطقه اروپا – اقیانوس اطلس شده است.

جلسه روز جمعه سازمان پیمان اتلانتیک شمالی – ناتو – به هدف بررسی تصمیم ایالات متحده به خروج از پیمان “آسمان های باز” تشکیل شده و این مساله را مورد ارزیابی قرار داده بود.

گفتنی است که پیمان آسمان‌های باز، در 1992 امضا و از اول جنوری 2020 عملیاتی و اجرا شد. این پیمان برای افزایش اعتماد میان کشورهای عضو امضا شده تا بتوانند پرواز‌هایی را جهت جمع‌آوری اطلاعات در خصوص تحرکات نظامی یکدیگر انجام دهند.

طبق این معاهده، بیش از 1500 پرواز با هدف افزایش شفافیت در مورد فعالیت‌های نظامی و کمک به نظارت بر کنترل تسلیحات و سایر توافقات در کشور‌های عضو این معاهده انجام شده است. همه کشور‌های عضو این معاهده توافق کرده‌اند که تمام قلمرو‌های خود را برای پرواز‌های نظارتی در دسترس قرار دهند، اما روسیه بر برخی از مناطق خود همچنان محدودیت گذاشته است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email