موضوع رابطه بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا با یک کارآفرین زن امریکایی مشمول تحقیقات کیفری نخواهد شد؛ اما به احتمال زیاد او با این زن رابطه نزدیک و حتا جنسی داشته است.

این نتیجه‌‌ای بود که نهاد ناظر بر عملکرد پولیس بریتانیا روز پنج‌شنبه (1 جوز – 21 می) در گزارش خود اعلام کرد.

این نهاد ناظر که دفتر مستقل نظارت بر رفتار پولیس (IOPC) نام دارد؛ سپتمبر گذشته در پی انتشار گزارشی در رسانه‌های بریتانیا درباره تخلفات آقای جانسون در زمانی که شهردار لندن بوده، تحقیقات خود را درباره او آغاز کرد.

رسانه‌های بریتانیا ادعا کرده بودند که “جنیفر آرکیوری”، تاجر و کارآفرین امریکایی به لطف دوستی با آقای جانسون در دوران فعالیتش به عنوان شهردار، توانسته است هزاران پوند از بودجه عمومی دولت را دریافت کند و در چند سفر خارجی نیز با هیات تجاری بریتانیا همراه شود؛ آنهم سفرهایی که بدون حمایت آقای جانسون انجام آنها برای خانم آرکیوری ممکن نبوده است.

هم آقای جانسون و هم خانم آرکیوری انجام هرگونه تخلفی را در این موضوعات رد کرده‌اند.

مایکل لاکوود، مدیرکل دفتر مستقل نظارت بر رفتار پولیس بریتانیا روز پنج‌شنبه در گزارش خود اعلام کرد که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه هرگونه پرداختی به خانم آرکیوری و شرکت او در سفرهای تجاری به دلیل دخالت آقای جانسون انجام شده، به دست نیامده است.

با این وجود او افزود: “شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رابطه نزدیکی میان آقای جانسون و خانم آرکیوری وجود داشته و این موضوع بر نظر افرادی که باید درباره افراد شرکت کننده در هیات‌های تجاری یا چگونگی تخصیص بودجه‌ها تصمیم‌گیری می‌کردند، تاثیر گذاشته است”.

دفتر مستقل نظارت بر رفتار پولیس بریتانیا، وظیفه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری‌های این کشور را برعهده دارد. آقای جانسون طی سا‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ میلادی شهردار لندن بوده است.

گفته می‌شود شرکت خانم آرکیوری از مسیر یکی از شرکتهایش به نام «Innotech» مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ پوند از یک آژانس تبلیغاتی متعلق به شهرداری لندن به نام «London & Partners» دریافت کرده است.

او همچنین به همراه هیات‌های تجاری وابسته به شهرداری در سال ۲۰۱۴ میلادی به سنگاپور و مالیزیا سفر کرده است؛ آن هم در حالی که پیش‌تر تقاضای رسمی شرکتش «Innotech» برای شرکت این سفرها رد شده بود.

در اکتوبر سال گذشته نیز یک آژانس حسابرسی داخلی در بریتانیا تصمیم گرفته است که یک کمک هزینه به ارزش ۱۰۰ هزار پوند را به یکی دیگر از شرکت‌های تحت مالکیت خانم آرکیوری اعطا کند.

دفتر مستقل نظارت بر رفتار پولیس در گزارش خود می‌گوید: “بر اساس بررسی‌های ما رابطه نزدیکی میان آقای جانسون و خانم آرکیوری برقرار و احتمالا این رابطه بسیار صمیمانه بوده است”.

با وجود انتشار گزارش IOPC، شورای شهر لندن متشکل از ۲۵ عضو منتخب اعلام کرده است که ابهامات درباره رفتار آقای جانسون رفع نشده‌اند و این شورا به تحقیقات خود در این باره ادامه خواهد داد.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email