دادگاهی در ناروی، درخواست 21 سال زندان برای مردی کرد که سال گذشته به صورت مسلح وارد مسجدی شده و قصد کشتار نمازگزاران را داشت.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ “یان اووربرگ” دادستان این پرونده، روز پنجشنبه (1 جوزا – 21 می) از دیوان عالی ناروی درخواست کرده است که “فیلیپ منشاوس” متهم این حمله را به 21 سال زندان محکوم کند. این مهاجم که گفته می شود از گروه راست گرای افراطی بوده؛ در اگست سال 2019 اقدام به چنین عملی کرده بود.

این مرد جوان در تاریخ یاد شده، در حالی که واسکت ضدگلوله به تن داشت و کلاهی مجهز به دوربین بر سرش بود؛ وارد یک مسجد شده و به سمت نمازگزاران آتش گشود. اما به صورت معجزه آسایی نمازگزاران موفق شدند وی را دستگیر کرده و به پولیس تحویل دهند.

در این رویداد، هیچ کسی کشته یا زخمی نشد. این مسجد در نزدیکی اسلو پایتخت ناروی واقع شده و یک مرکز فرهنگی – اسلامی با عنوان “مسجدالنور” می باشد.

حالا این دادستان گفته است: ” به‌نظر می‌رسد فلیپ منشاوس، برای مدتی طولانی همچنان خطرناک باقی بماند. عمل وی مصداق بارز تروریزم و قتل عمد می باشد و شکی در این زمینه وجود ندارد. او پیش از این اقدام، خواهر ناتنی خود را به قتل رسانده و سپس به قصد قتل عام، به سوی این مسجد تیراندازی کرده است”.

او در اظهارات خود گفته است: “این جوان به صورت واضح، با تیراندازی خود قصد داشته، که تا جای ممکن مسلمانان را بکشد و از کار خود نیز پشیمان نیست”.

پولیس پس از این حمله جسد خواهر ناتنی این مرد جوان را در حالی پیدا کرد که ساعتی قبل از حمله با چندین گلوله به قتل رسیده بود. هرچند وی به کشتن خواهرش اعتراف نکرده؛ اما پولیس تقریبا یقین دارد که او عامل این قتل است.

پولیس اسلو در گزارش این قتل گفته بود: “قتل خواهر ناتنی ۱۷ ساله این جوان،‌ اقدامی با نقشه قبلی بوده و انگیزه‌های نژادپرستانه داشته است. زیرا این دختر اصلیتی چینی داشت”.

قرار است هفته بعد دادگاه اسلو، حکم نهایی خود را در خصوص این پرونده اعلام نماید.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email