خبرگزاری رویترز گزارش داده که وزارت دفاع امریکا یک میلیارد دالر از کمکهای این کشور به ارتش افغانستان را که قبلا تهدید به قطع آن کرده بود، کاهش نمی‌دهد.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا در ۲۳ مارچ کاهش “فوری” یک میلیارد دالر کمک امریکا را پس از آن اعلام کرد که تلاش‌هایش برای میانجیگری میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله برای پایان بحران انتخابات به نتیجه نرسیده بود.

بنا به این گزارش؛ سه منبع به رویترز گفته اند که وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) در کاهش کمک یک میلیاردی “بی‌میل” بوده و مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا برای آن به وزارتش دستوری نداده است.

خبرگزاری رویترز روز گذشته؛ به نقل از سه منبع در واشنگتن خبر داده بود که منبع کاهش یک میلیاردی کمکهای امریکا از “بودجه فصل سوم سال جاری” نیروهای امنیتی افغانستان کسر خواهد شد.

بیشتر این کمک برای پرداخت معاش، غذا، سوخت، تجهیزات و زیرساختها برای حمایت از سربازان ارتش و پولیس افغانستان مصرف می‌شود.

هنوز روشن نیست که چرا این کمک یک میلیاردی قطع نشد. گفته شده که ممکن است رییس جمهوری امریکا تصمیم به کاهش کمک نگرفته باشد؛ چنان که تغییر سیاست امریکا برای کاهش کمک به طور رسمی اعلام نشد. یا به خاطر این که میان وزارتهای دفاع و خارجه امریکا در این مورد هماهنگی به عمل نیامده بود.

آریاتودی – بخش سیاست

 

Print Friendly, PDF & Email