یک مقام پیشین سرویس امنیت ملی روسیه (اف‌اس‌بی) می‌گوید مسوولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای پرواز ام‌اچ۱۷ مالیزیا بر فراز خاک اوکرایین در سال ۲۰۱۴ را می‌پذیرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ در ۱۷ جولای سال ۲۰۱۴ یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالیزیا با ۲۹۸ سرنشین بر در شرق اوکرایین هدف موشک قرار گرفت و سرنگون شد.

شورشیان جدایی طلب که کنترل بخشی از شرق اوکرایین را در اختیار دارند؛ شلیک موشک به سوی هواپیما را رد می‌کنند. روسیه، حامی اصلی این جنگجویان هم هرگونه دخالت در این ماجرا از سوی نیروهای تحت امر و تحت حمایت خود را تکذیب می‌کند.

ایگور (استرلکوف) گیرکین، افسر پیشین اف‌اس‌بی در سال ۲۰۱۴ فرمانده شورشیان جدایی‌طلب اوکرایین بود. تیم تحقیقات بین‌المللی درباره این پرونده که در لاهه هالند مستقر است؛ آقای گیرکین و سه نفر دیگر را غیابا متهم به عاملیت این جنایت کرده است.

ایگور گیرکین

آقای گیرکین تابعیت روسیه را دارد و در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان وزیر دفاع جمهوری خودخوانده خلق دونتسک رهبری شبه‌نظامیان این منطقه را بر عهده داشت.

“تایمز بریتانیا” روز چهارشنبه (31 ثور – 20 می) با انتشار گزارشی اعلام کرد آقای گیرکین می‌گوید که به‌عنوان فرمانده محلی نیروهای شبه‌نظامی شرق اوکرایین، در این ماجرا مسوولیت غیر مستقیم دارد. با این حال، او هرگونه شلیک از سوی شورشیان جدایی طلب اوکرایین به سوی هواپیمای مسافربری را تکذیب کرده است.

گالینا پولونسکایا،‌ خبرنگار یورونیوز در مسکو پس از انتشار این گزارش با این فرمانده پیشین شبه‌نظامیان شرق اوکراین گفتگو کرد. آقای گیرکین با پذیرش دوباره مسوولیت اخلاقی سقوط هواپیما گفت: “من صرفا به‌عنوان یکی از مشارکت کنندگان در عملیات نظامی شرق اوکرایین احساس مسوولیت می‌کنم”. وی درباره تاثیر احتمالی پذیرش مسوولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای مالیزیا بر متهم شدن روسیه، توضیحی نداد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email