سازمان استخبارات عراق از دستگیری جانشین احتمالی رهبر گروه تروریستی داعش در این کشور خبر داده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ روز چهارشنبه (31 ثور – 20 می) خبرگزاری INA عراق در این خصوص به نقل از مقامات استخباراتی این کشور خبر داد. در این خبر آمده است: “نامزد جانشینی جنایتکار ابوبکر بغدادی، عبدالله کارداش دستگیر شده است. این یکی از نام های مستعار وی است.

رسانه ها، عبدالله کارداش را فرمانده جدید داعش می نامیدند و بر اساس اطلاعات روزنامه گاردین، به نظر می آمد یکی از پایه گذاران باند امیرمحمد عبدرحمان الولی السلبی باشد. طبق اطلاعات روزنامه که از نمایندگان دو سازمان اطلاعاتی دریافت شده، شهروند عراقی امیر سلبی به عنوان فرمانده داعش در اکتوبر سال ۲۰۱۹ و چند ساعت پس از قتل فرمانده گروه ابوبکر بغدادی منصوب شد. این روزنامه می نویسد که او همچنین تحت عنوان مستعار حاجی عبدالله و عبدالله کارداش معروف است”.

اطلاع داده شده که تا از بین رفتن بغدادی، وزارت خارجه امریکا تصور می کرد که سلبی جانشین بالقوه فرمانده داعش است. بر همین اساس؛ مقامات امریکایی ۵ میلیون دالر جایزه برای دستگیری وی تعیین کرده بودند.

در اکتبر سال ۲۰۱۹ رییس جمهوری امریکا دونالد ترامپ در خصوص نابودی بغدادی در نتیجه عملیات ویژه نیروهای کماندوی امریکا در ولایت ادلب سوریه خبر داد. وی از روسیه ، ترکیه، سوریه و عراق به خاطر کمک در نابودی بغدادی تشکر کرد. سایت مرتبط با گروه تروریستی داعش نیز کشته شدن رهبرشان را تایید کرد.

این در حالی بود که دولت های روسیه و سوریه هرگونه دخالت در این عملیات را رد کرده و اعلام کردند که در رابطه با این عملیات (که ترامپ از همکاری آنها تشکر کرده بود) هیچ نقش مستقیم یا استخباراتی نداشته اند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email