سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه (31 ثور – 20 می) از سازمان ملل متحد خواست تا درباره کشته شدن معترضان در ایران در عقرب سال گذشته، تحقیق کند. این سازمان شش ماه پس از این اعتراض‌ها در بیانیه ای به جزییات بیشتری درباره اتفاق‌های عقرب سال گذشته ایران پرداخته است.

اعتراض‌های سراسری در ایران پس از ۳ برابر شدن قیمت تیل پترول در ۲۴ عقرب سال گذشته آغاز شد و طی ۳ روز به حدود ۱۲۰ نقطه از کشور گسترش پیدا کرد. این اعتراض‌ها با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شد.

همزمان با این اعتراض‌ها و افزایش خشونت‌ها، مقام‌های امنیتی ایران، انترنت را برای نزدیک به دو هفته در سراسر کشور قطع کردند.

ایران هنوز شمار قربانیان این اعتراض‌ها را به‌طور رسمی اعلام نکرده و آمارهای اعلام شده از سوی رسانه‌ها و نهادهای بین‌المللی را نیز “مغرضانه” خوانده و آن را رد کرده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه خود می‌گوید که شواهد و مدارکی مبنی بر کشته شدن ۳۰۴ مرد، زن و کودک توسط نیروهای امنیتی ایران در جریان این اعتراض‌ها دارد.

این سازمان حقوق بشری اعلام کرد که ۲۲۰ فرد کشته شده در این اعتراض‌ها طبق تحقیقات صورت گرفته از جمله تجزیه و تحلیل ویدیوها و عکس‌ها در طول دو روز مورد شلیک مرگبار نیروهای امنیتی قرار گرفته‌ بودند.

در این گزارش آمده است که نیروهای امنیتی اکثر قریب به اتفاق این افراد را کشته‌اند. عفوبین‌الملل تاکید می‌کند که استفاده از “زور” از سوی نیروهای امنیتی برای مقابله با معترضان “غیرقانونی” بوده است؛ چرا که هیچ مدرکی مبنی بر مسلح بودن مردم وجود ندارد و طبق گفته این سازمان معترضان خطر و تهدیدی فوری را متوجه کسی نمی‌کردند. با این حال عفو بین الملل گفته است: “این سازمان از دو استثنا در یک شهر در تاریخ ۱۸ نوامبر آگاه است که تبادل آتش بین معترضان و نیروهای امنیتی رخ داده بود”.

عفو بین‌الملل از سازمان ملل خواست تا تحقیقات درباره سرکوب معترضان در ماه نوامبر (ماه عقرب) را شروع کند.

این سازمان می‌گوید در بین ۳۰۴ کشته شده اعتراض‌های آبان، ۱۰ زن و ۲۳ کودک نیز حضور داشتند. این سازمان معتقد است که احتمالا شمار واقعی قربانیان بیشتر بوده باشد.

اما وزارت داخله ایران با رد تمامی این اتهامات می گوید که به زودی آمار کشته های این اعتراضات را منتشر خواهد کرد. دولت ایران تاکید می کند که آمارهای ارایه شده از سوی مجامع خارجی کاملا اشتباه و مغرضانه بوده و در راستای تضعیف چهره این کشور در نزدیک جهانیان می باشد.

تهران، امریکا را پشت این قضیه می داند و می گوید که بیشتر آمارهای ارایه شده و مواضع اتخاذ شده، به تحریک واشنگتن انجام می شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email