سه انسان اولیه از حدود دو میلیون سال پیش در یک مکان و در یک زمان زندگی می‌کرده‌اند، بله احتمالا این سه گونه انسان با هم زندگی می‌کرده‌اند (هم دوره بوده‌اند). این سه گونه شامل جنوبی‌کپی (Australopithecus)، پرامردم (Paranthropus) و اولین نمونه شناخته‌ شده از جد مشهور ما انسان راست‌قامت (Homo erectus) است. این پیشرفت بی‌سابقه باعث تعجب باستان شناسان شده است. 

 

انسان خردمند چگونه به جایی که هست رسیده است؟ مغزش چگونه رشد کرد تا کارهایی هوشمندانه را انجام دهند؟ پاسخ ممکن است در آفریقای جنوبی باشد. کارشناسان در حال بررسی  فسیل مغز اجداد انسان هستند، این فسیل‌ در سال ۲۰۱۵ در غار “دریمولن پالایوک” کشف شده است.

در مطالعه‌ای که در مجله ساینس منتشر شده ‌است نشان می‌دهد تاریخ بشر خیلی شفاف هم نیست و نقاط پنهان فراوانی دارد. به نظر می‌رسد انسان راست قامت روند تکاملی را برای مدتی طولانی طی کرده است. جسی مارتین و آنجلینا لیس دانشجویان دانشگاه لا تروبه، تکه‌های استخوانی را از چیزی که شبیه به کودک است جدا کردند، آن‌ها ابتدا فکر می‌کردند این جسد یک بابون (نوعی میمون) است.

آیا سه گونه انسان اولیه در یک زمان زندکی می کرده اند؟

سایت نیچر، انسان راست قامت را به عنوان اولین گونه انسان توصیف می‌کند که ویژگی‌های انسانی را به ارث برده است. فسیل‌های آن‌ها بعضی از ویژگی‌های انسان جدید و مدرن را نشان می‌دهد. از زمان کشف آن‌ها در اواخر قرن نوزدهم، بیشتر به بزرگی مغز، الگوهای رفتاری پیچیده و تغییرات در ساختار دندان آن‌ها توجه شده‌ است.

مدت‌ها بر این باور بودند که این گونه از شرق آفریقا یا آسیا به سایر نقاط راه یافته است. با توجه به این شواهد، به نظر می‌رسد که گردش و حرکت در سطح زمین از جمله کارهای هوشمندانه وی بوده است. او جمجمه‌ای بسیار محکم، دندان‌های بزرگ و فکی قوی داشته است. به نظر می‌رسد این ساختار برای مقابله با چالش‌ها و شرایطی که درباره مواد غذایی با آن روبرو بوده است، شکل‌ گرفته است. ​

آیا سه گونه انسان اولیه در یک زمان زندکی می کرده اند؟

در هر صورت کشف جمجمه کودک به خاطر سن (قدمت) قابل‌ توجهش، مطالعات را پیچیده‌تر می‌کند. یافته‌های دریمولن تاریخ مطالعات را تا بیش از ۱۰۰.۰۰۰ سال به عقب‌تر باز می‌گرداند. بنابراین با توجه به مطالعات انجام گرفته احتمالا سه نوع انسان اولیه با هم در یک زمان زندگی می‌کرده‌اند و انسان راست قامت به دلیل ظرفیت بیشتر سازگاری با محیط نسلش ادامه پیدا کرده است.

چیزی که همه افراد را حتی گیج‌تر می‌کند، هویت جمجمه انسان راست قامت است. جمجمه کودکی 2 یا 3 ساله از انسان راست قامت که کشف شده است تمام ویژگی‌های انسان حال حاضر را ندارد. بنابراین حدس می‌زنند که تغییرات محیطی باعث چنین موضوعی شده‌اند. از جمله در آفریقای جنوبی تغییرات و انقراض نوعی گورخر نشان می‌دهد که حدود 2 میلیون سال پیش تغییراتی مهم در زمینه آب و هوا رخ داده است.

آیا سه گونه انسان اولیه در یک زمان زندکی می کرده اند؟

جایی که بتوان با جرات گفت که انسان راست قامت و همچنین انسان حال حاضر از آن‌ نشات گرفته است، هنوز به اندازه کافی شفاف و روشن نیست و دانشمندان و باستان شناسان به عنوان نقطه‌ای تاریک از این منشا یاد می‌کنند. ولی در هر حال یافته‌هایی مثل یافته‌های این غار توانسته است نشانه‌هایی حیاتی را روشن کند و مطالعات آینده را آسانتر کند، در واقع اگر این جمجمه یافت نمی‌شد تاریخ وجود انسان راست قامت به اشتباه تخمین زده می‌شد و حتی شاید مسیر مطالعات منحرف می‌شد.

یکی از دانشجویانی که بر روی این پروژه کار می‌کرده است بیان می‌کند پروژه انسان راست قامت از این لحاظ بسیار مهم است که می‌توان نشانه‌هایی از اولین علائم جهانی سازی را به خوبی مشاهده کرد و این شروع مسیری تاریخی است.

آیا سه گونه انسان اولیه در یک زمان زندکی می کرده اند؟

ممکن است هرگز معلوم نشود که آیا سه انسان اولیه در یک چارچوب ژنتیکی قرارمی‌گیرند یا خیر! ولی مطمئنا این تحقیق توانسته است بخشی از نقاط تاریک را روشن کند.

منبع:  thevintagenews.com

آریاتودی – مطالب خواندنی

Print Friendly, PDF & Email