وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با انتشار دو پیام در صفحه رسمی فارسی زبان خود در توییتر، سالروز تولد مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان مشهور ایرانی را که در ماه سرطان ۱۳۹۶ درگذشت تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که با ایجاد روابطی صلح‌آمیز میان ایران و ایالات متحده در آینده، امکان همکاری نخبگان دو کشور نیز فراهم شود.

مریم میرزاخانی، استاد دانشگاه استنفورد امریکا و تنها زن برندهٔ مدال فیلدز در جهان، در سن ۴۰ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت. او متولد ۲۲ ثور ۱۳۵۶ (برابر با ۱۲ می ۱۹۷۷ میلادی) بود و در صورت ادامه حیات، امروز باید چهل و سومین سالروز تولدش را جشن می‌گرفت.

در اولین پیام توییتری وزارت خارجه امریکا آمده است: “امروز را که می‌توانست چهل و سومین تولد مریم میرزاخانی باشد به رسمیت شناخته و به زندگی و دستاوردهای بی‌نظیر او افتخار می‌کنیم. او اولین ایرانی و اولین زنی بود که مدال معتبر فیلدز در رشته ریاضی را به دست آورد. وی نمونه‌ای از ظرفیت پنهان دوستی بین مردم ایران و امریکاست”.
توئیتر
توییت وزارت خارجه امریکا به زبان فارسی درباره مریم میرزاخانی

خانم میرزاخانی در دوران حیات خود جوایز معتبر علمی متعددی را دریافت کرده بود که کسب مدال فیلذز در سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل کار روی “دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها” از آن جمله به حساب می‌آید. او پیش از آن نیز در سال ۲۰۰۵ میلادی از سوی نشریه «پاپیولار ساینس امریکا» به عنوان یکی از ۱۰ ذهن جوان برگزیده و برتر در رشته ریاضیات معرفی شده بود.

وزارت خارجه امریکا در توییت دوم خود نوشته است: “مریم از دانشگاه شریف فارغ التحصیل شد و در برترین دانشگاه‌های امریکا مانند هاروارد، پرینستون و استنفورد فعال بود. ما مشتاق آینده‌ای هستیم که در آن ایران با امریکا در صلح بوده و نخبگان هر دو کشور برای رفع سخت‌ترین مشکلات با هم همکاری کنند”.

یکی از آرزوهای خانم میرزاخانی، اعطای تابعیت ایرانی به دخترش بود. این رویا در زمان حیاتش عملی نشد اما پس از آن مجلس شورای اسلامی با هدف اجرای وصیت او، برای تسریع در اصلاح قانون تابعیت ایران وارد عمل شد و درنهایت سال گذشته در چنین روزی «کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» به تصویب نمایندگان رسید.

این لایحه در مهرماه سال گذشته پس از برطرف کردن ایراداتی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده بود، به تایید این شورا رسید و درنهایت در ۱۵ مهرماه قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از سوی رییس مجلس برای اجرا به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران ابلاغ شد.

به این ترتیب وضعیت تابعیت بسیاری از فرزندان مهاجران افغانستانی و عراقی ساکن ایران نیز که حاصل از ازدواج مردی مهاجر با یک دختر ایرانی بود، مشخص گردید. این بود نتیجه تلاش مریم برای حق خواهی که پس از مرگش محقق شد – هدیه ای برای تمام کسانی که از بی هویتی رنج می برند.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email