کلیات لایحه اصلاح پولی و بانکی ایران امروز به تصویب نمایندگان مجلس رسید و واحد پولی ایران از ریال به تومان تغییر نمود.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری “ایرنا”؛ مجلس نمایندگان ایران در نشست علنی امروز دوشنبه (15 ثور – 4 می) گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درباره بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور(حذف چهار صفر از پول ملی ایران) را بررسی کرد.

نهایتا نمایندگان پس از استماع موافقان و مخالفان این گزارش؛ کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را به تصویب رساندند. بر اساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس؛ هر چه اسکناس‌های کمتری از 1000 تومانی چاپ شود؛ هزینه‌های به مراتب بیشتری از هزینه‌های پولی به دنبال خواهد داشت. لذا براساس این لایحه، در مجموع واحد پولی کشور ظرف مدت پنج سال تغییر خواهد کرد.

همچنین در صورت تصویب نهایی آن، بانک مرکزی باید ظرف مدت دو سال از زمان لازم‌الاجرا شدن قانون، شرایط دوره گذار برای تغییر واحد پولی ایران درنظر گرفته و آن را عملیاتی کند.

این طرح قبلا از سوی برخی صاحب نظران اقتصادی مطرح شده بود و در برابر آن آرای مخالفی هم وجود داشت. ایران اکنون با تورم اقتصادی شدیدی رو به روست که دولت این کشور علت آن را تحریم های امریکا عنوان می کند.

پول ایران طی سه سال گذشته به شدت در برابر ارزهای خارجی دچار نوسان بوده و نرخ آن در برابر دالر، از 4 هزار تومان تا مرز 20 هزار تومان هم رسید و در پی آن، نرخ اجناس در این کشور در برخی موارد به چند برابر افزایش یافت. از جمله صنعت موترسازی در این کشور متحول گردید و قیمت ها در برخی موارد تا بیشتر از دو برابر صعود کرد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email