شتاب شیوع ویروس کرونا در امریکا همچنان بالاست و با وجود تصویب محرک مالی ۲ تریلیون دلاری، پیش‌بینی‌های نگران کننده از رکود اقتصادی و رشد بیکاری در ایالات متحده، چشم‌انداز کوتاه مدت دالر را تیره کرده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در امریکا با عبور از مرز ۱۶۵ هزار نفری به بالاترین تعداد در میان کشورهای جهان رسیده و تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها از ادامه این روند تا پایان اپریل حکایت دارد. با وجود تلاش دولت دونالد ترامپ برای ایجاد آرامش اقتصادی، کاهش فعالیت کسب و کارها در امریکا تعداد تقاضای هفتگی برای دریافت مقرری بیکاری را به ۳ میلیون مورد رسانده؛ در حالی که این رقم دو هفته پیش حدود ۲۰۰ هزار مورد بوده است.

در چنین شرایطی، نرخ برابری دالر امریکا با وجود تقویت سه روز گذشته در مجموع در فاصله ۲۲ تا ۳۱ مارچ بیش از ۲.۵ درصد در مقابل یورو تضعیف شده است.

با این حال؛ کارشناسان اقتصادی معتقدند این روند نزولی طی هفته جاری و همزمان با انتشار گزارش جدید عملکرد بازار کار امریکا در ماه مارچ ادامه خواهد یافت؛ گزارشی که به باور آنها به طور حتم از افزایش نرخ بیکاری در ایالات متحده پرده‌برداری خواهد کرد.

اما در اروپا با وجود آمار بالای مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایتالیا و اسپانیا پیش‌بینی‌ها بر نزدیک بودن زمان فرارسیدن اوج فراگیری بیماری کووید ۱۹ در منطقه یورو تاکید دارد.

اتحادیه اروپا امیدوار است که زودتر از امریکا بر بحران سلامت و اقتصادی شیوع ویروس کرونا فایق آید و به همین منظور در مجموع بسته‌های حمایتی به ارزش تقریبی ۹۵۰ میلیارد یورو توسط بانک مرکزی و کشورهای عضو در نظر گرفته شده است.

البته برخی متخصصان نیز معتقدند که موج شیوع ویروس کرونا هنوز کشورهای کوچک‌تر منطقه یورو را بر نگرفته و برای ارایه هرگونه پیش‌بینی خوشبینانه از آینده اقتصاد این منطقه زود است. همزمان صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه در تازه‌ترین گزارش خود درباره تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهان اعلام کرد: “اقتصاد اروپا پس از کرونا کوچک‌تر از حجم فعلی‌اش خواهد بود و باید انتظار تاثیرات شدید بر اقتصاد کشورهای اروپایی را داشته باشیم”.

بر این اساس؛ تحلیل‌گران بازار ارز معتقدند که در صورت فراگیر شدن همزمان بحران اقتصادی در امریکا و اروپا تمایل سرمایه‌گذاران در این بازار به سمت دلار معطوف خواهد شد و موجب تقویت دوباره آن را فراهم خواهد کرد؛ چرا که دالر امریکا همچنان نقدشونده‌ترین ارز جهان است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email