عبدالله عبدالله در اعلامیه ای گفته است که هیات مذاکره کننده “همه شمول یک قدم مهم برای زمینه سازی مذاکرات بین افغانستانی” می باشد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای عبدالله که همزمان با حکومت اشرف غنی، اعلام تشکیل “حکومت همه شمول” کرده است می گوید که موضع وی در این راستا، پشتیبانی از این هیات است و تامین صلح عادلانه و پایدار در اولویت سیاست های او و هم تیمی هایش قرار دارد.

آقای عبدالله گفته است: ” با آنکه برای حل بحران سیاسی ناشی از انتخابات پر از تقلب، هنوز راه حل مورد قبول به میان نیامده، تعهد ما این است که تا حد امکان مساله صلح را تحت شعاع سایر موارد اختلافی قرار ندهیم”.

اواخر هفته گذشته (7 حمل – 26 مارچ) حکومت افغانستان اعلام کرد که بالاخره و پس از کشمکش های بسیار، هیات گفتگوکننده صلح دولت با گروه طالبان را تعیین کرده و این هیات “همه شمول” و قابل پذیرش برای تمامی جناح های سیاسی می باشد.

حالا آقای عبدالله که به باور بسیاری، تقریبا یک سوی قدرت سیاسی در بدنه حکومت به شمار می رود می گوید که ترکیب این هیات مورد تایید و پشتیبانی وی است.

او گفته است: “ من به این باورم که با شروع مذاکره ‌‌و ادامه آن، زمینه برای تمثیل نمایندگی جامع تر با در نظرداشت تصامیم مهمی که در پیشرو است باید وجود داشته باشد. تیم مذاکره کننده، از جمهوری اسلامی افغانستان و ‌منافع ملی کشور نمایندگی می‌کند. البته در مورد روش گزارش دهی و مرجع اعطای صلاحیت به این تیم بحث بیشتر را ضروری می‌دانیم”.

او همچنین در خصوص بحران سیاسی به وجود آمده و روی کار آمدن دو “رییس جمهور” در سطح حاکمیت افغانستان، گفت: ” ما از تلاش شخصیت های ملی، پارلمان کشور و سایر مجموعه ها در راستای حل بحران سیاسی حاضر، استقبال و‌ قدردانی می کنیم؛ امیدواریم در زودترین فرصت ممکن، این مساله حل و فصل گردد”.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email