همزمان با گسترش خشونت ها در افغانستان، اتحادیه اروپا از گروه طالبان درخواست کرده است که طبق توافقنامه صلح، این گروه باید به جنگ در افغانستان پایان دهد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اتحادیه اروپا در اعلامیه ای از گروه طالبان خواسته است که بر اساس توافقنامه صلح این گروه با ایالات متحده امریکا، باید به خشونت و جنگ پایان داده شود و طرف های درگیر به فکر ایجاد میکانیزیمی کارآمد برای آغاز گفتگوهای صلح بین افغانستانی باشند.

اتحادیه اروپا در این اعلامیه گفته است: ” ما ازطالبان می خواهیم که تعهد واقعی خود را به گفتگوهای صلح نشان دهند و خشونت‌ها را کاهش دهند و در بحث های معنادار، درباره آتش بس شرکت کنند. اکنون زمان برای نشان دادن روحیه سازنده وصمیمانه است”.

در عین حال؛ دولت افغانستان گفته است که تاکنون هیچ عمل به تعهدی از سوی طالبان در راستای کاهش خشونت دیده نشده و این گروه تروریستی همچنان در حال نقض توافقنامه صلح است. جنگ در اکثر ولایات افغانستان ادامه دارد و از دو طرف قربانی می گیرد.

ظرف یک هفته اخیر، در نزدیک به ده ولایت افغانستان، دست کم 50 نیروی امنیتی – اعم از ارتش، پولیس و امنیت ملی – جان باخته اند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email