مسوولین فرهنگی و آبدات تاریخی ولایت لغمان می گویند که کار بازسازی قلعه سراج، که در شهر “مهترلام” موقعیت دارد؛ دو سال پیش آغاز شده و اکنون پایان یافته است.

این مسوولین اظهار می کنند؛ این قلعه را حبیب الله خان (شاه وقت افغانستان)، ۱۱۰ سال پیش، برای بود و باش زمستانی و برای تفریح شکار در لغمان ساخته بود که چهار برج، دو ساختمان و یک مسجد دارد.

نادر مخور، رییس اداره فرهنگ لغمان در این باره می گوید: ” جنگ های اخیر به این قلعه زیان‌های زیادی وارد کرده است؛ البته این قلعه به صورت قصدی و نیز در نتیجه آفات طبیعی تخریب شده است”.

فرهنگیان و شماری از باشند‌گان لغمان انتقاد دارند که برخی از زمین‌های قلعه تاریخی سراج غصب شده و از همین رو نمای تاریخی این قلعه نیز تغییر کرده است.

سیف رحمان خبرنگار محلی، در این مورد می گوید: ” ساحه قلعه سراج باید به صورت معیاری ساخته شود که بدبختانه نشده است. در زمین این قلعه، بعضی از ادارات دولتی ساخته شده است که باید جلو آن گرفته شود”.

مقام‌های مربوطه اظهار کرده اند که بازسازی این قلعه چیزی حدود ۲۲ میلیون افغانی هزینه برداشته است.

به گفته مسوولان ریاست فرهنگ ولایت لغمان در حدود ۵۰ مکان باستانی در این ولایت وجود دارد؛ اما از این میان تنها شش مکان بازسازی شده و بیش از ۴۰ آبده تاریخی دیگر در بخش‌های ناامن لغمان موقعیت دارد.

منبع: طلوع نیوز

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email