گروهی از متخصصان چینی که برای ارایه مشورت به اروپا سفر کرده‌اند؛ تاکید کردند که قرنطینه کارآمد همه بیماران مبتلا به ویروس کرونا حتا آنهایی را نیز که دارای علایم خفیف هستند باید در بربگیرد.

این گروه متخصصان چینی که در حال حاضر در ایتالیا به سر می‌برند؛ با ارایه تجربه خود از قرنطینه شهر ووهان چین (آنچه خاستگاه ویروس کرونا خوانده می شود) توضیح دادند که آنها نیز در آغاز اجرای طرح قرنطینه، دچار این خطا شدند که با هدف کاهش فشار بر سیستم بهداشت و درمان شهر ووهان تنها بیماران با شرایط حاد را بستری کردند و به سایر مبتلایان که علایم خفیفی داشتند، اجازه دادند که در خانه تحت مراقبت قرار گیرند.

لیانگ زونگ، رییس بخش تنفسی بیمارستان دانشگاه سیچوان که یکی از اعضای این گروه است، یادآور شد که در آن زمان به خوبی درک نشده بود، افرادی که دچار شرایط حاد بیماری نشده‌اند، چقدر می‌توانند ناقل باشند؛ اما اکنون مطمئن هستیم که افراد دارای علایم خفیف وقتی در خانه می‌مانند نه تنها اعضای خانواده خود را آلوده می‌کنند؛ بلکه چون اجازه خروج از منزل در شرایط اضطراری را دارند، ویروس را به راحتی به سایرین هم منتقل می‌کنند.

متخصصان چینی توضیح دادند؛ وقتی مشخص شد که ۸۰ درصد موارد ابتلای جدید توسط افراد بیمار قرنطینه شده در خانه ایجاد شده، از اوایل فبروری گذشته شروع به قرنطینه كردن همه موارد ابتلای خفیف در بیمارستانهای مجهز و ورزشگاه‌های شهر ووهان کرده اند؛ اقدامی كه به كاهش چشمگیر انتشار ویروس منجر شد؛ به طوری که شیب صعودی مبتلایان که از دسمبر گذشته آغاز شده بود بالاخره در مارچ به سمت صفر میل کرد.

ویروس کرونا تاکنون بیش از ۷۸۵ هزار نفر را در سراسر جهان آلوده کرده که از میان آنها، افزون بر ۳۷ هزار تن جان خود را از دست داده‌اند. بسیاری از کشورهای درگیر بیماری کووید ۱۹ از جمله افغانستان و ایران محدودیت‌های عمومی را به اجرا گذاشته‌اند و برخی نیز همچون فرانسه و ایتالیا قرنطینه حداکثری مردم را با هدف کاهش ارتباطات اجتماعی آغاز کرده‌اند. ولی در اکثر این کشورها همچنان به بیماران دارای علایم خفیف بیماری توصیه می‌شود که برای طی دوران بهبود در خانه بمانند و از مراجعه به مراکز پزشکی امتناع کنند؛ روشی که به باور متخصصان چینی ناکارآمد است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email