کمیته صلیب سرخ جهانی اعلام کرده است که نظام پزشکی افغانستان قادر نیست به صورت مستقل در برابر تهدید ویروس کرونا ایستادگی کند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ سازمان صلیب سرخ جهانی در خبرنامه ای گفته است که افغانستان به عنوان یک کشور درگیر جنگ، توانایی مقابله مستقل در برابر بیماری کووید 19 را ندارد و نیازمند کمک های فوری جهانی در این زمینه می باشد.

این اعلامیه به نقل از “پیتر مویرر” رییس سازمان جهانی صلیب سرخ گفته است: ” ویروس کووید 19 سیستم‌های پیشرفته بهداشتی را زیر فشار قرار داده است. بنابراین؛ در اکثریت ولایات افغانستان حتا زیربنای ابتدایی مراقبت‌های بهداشتی هم ندارد. ما هراس داریم که اگر اقدامات فوری برای توقف گسترش این ویروس گرفته نشود؛ برخی جوامع آسیب‌پذیر در جهان از جمله افغانستان به شدت صدمه ببینند”.

این اعلامیه در ادامه تصریح کرده است: ” کشورهای درگیر جنگ مانند افغانستان، یمن، سوریه، سودان جنوبی و نایجریا با کمبود منابع ابتدایی مانند آب پاک،‌ مواد شوینده و دارو مواجه است. بر علاوه این مشکلات، جنگ باعث شده است که ظرفیت تشخیص، مدیریت و پیگیری موارد ویروس کرونا در این کشورها پایین باشد و سبب افزایش خطر شیوع این ویروس وجود دارد”.

این نهاد خواستار یک اجماع جهانی برای مقابله با این ویروس در کشورهایی شده است که جنگ همچنان در آنها فراگیر بوده و مردم از این ناحیه مورد تهدید جدی هستند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email