جمعی از زنان زندانی در زندان هرات، در اعتراض به وضعیت ناشی از شیوع ویروس‌کرونا، ترس ناشی از آن و عدم مرخصی یا آزادی شان، شب گذشته (10 حمل – 29 مارچ) دست به اعتراض زدند و شورش کردند.

به گزارش آریاتودی به نقل از رسانه ها؛ جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در این خصوص گفته است که این زندانیان خشمگین دست‌کم ۶ نفر از نگهبانان زندان را زخمی کرده‌اند. آقای فرهاد تایید کرده است که این زندانیان در اعتراض به نبودن نام آنها در فهرست افرادی که با آزادی‌شان موافقت شده، دست به خشونت زده‌اند.

مسوولان زندان هرات روز یکشنبه اعلام کردند؛ بنا به دستور ریيس جمهوری در خصوص آزادی و اعطای مرخصی به جمعی از زندانیان، ۵۰۰ نفر از متهمانی که حبس کمتر از ۵ سال داشتند آزاد شدند. این تصمیم ریيس جمهوری افغانستان برای مقابله با خطر شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها صورت پذیرفت.

ساعاتی پس از آزادی این زندانیان، جمعی از زنانی که در این فهرست نبودند؛ با سر و صدا و حمله به وسایل و تجهزات زندان، اعتراض و خشم خود را بروز دادند. آنها همچنین به ماموران امنیتی که برای آرام کردن آنها به جمع زندانیان رفتند، حمله کرده و چندین نگهبان را زخمی کردند.

“راشد طوطاخیل” مدیرکل تنظیم امور زندان‌های افغانستان می‌گوید که بر اساس دستور اشرف غنی، طی ده روز آینده حدود ۹ تا ۱۰ هزار نفر از زندانیانی که در سراسر این کشور جرم‌های سبک دارند و تهدیدی برای امنیت جامعه محسوب نمی‌شوند آزاد خواهند شد. آقای طوطاخیل همچنین افزوده است که صلاحیت تصمیم در خصوص آزادی این زندانیان به محاکم و اداره تنظیم امور زندان‌ها واگذار شده است.

در زندان هرات حدود ۳۲۰۰ تن به جرم های مختلف در حبس به سر می برند و به دلیل شیوع ویروس کرونا، تدابیر شدیدی برای شناسایی افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند؛ وضع شده است. غلام محمد رحمانی رییس عدلیه هرات می‌گوید که ۵۰۰ زندانی پس از گذراندن آزمایشات پزشکی توسط نیروهای پزشکی و بهداشتی به آغوش خانواده‌های خود باز می‌گردند.

اوضاع در هرات به دلیل شیوع ویروس کرونا بحرانی‌تر از دیگر مناطق این کشور است. به طوری که از مجموع نزدیک به 150 نفری که به گفته مقامام‌های این کشور به کرونا آلوده شده‌اند، دست کم 100 نفر در ولایت هرات زندگی می‌کنند. همچنین از کل چهار نفری که بر اثر کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، دو نفر اهل هرات بوده‌اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email