سیاف می گوید که “شواری مصالحه” برای تعیین چهارچوب و برنامه گفتگوهای صلح تشکیل شده و این روند را رهبری خواهد کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ عبدالرب رسول سیاف رهبر حزب دعوت اسلامی و از سران مجاهدین پیشین گفته است که این تشکیل زیر نام “شورای مصالحه” به زودی ایجاد خواهد شد و مسوولیت آن تعیین چهارچوب و اصول برای پیشبرد گفتگوهای صلح دولت افغانستان با گروه طالبان است.

آقای سیاف گفته است که این شورا “خطوط مذاکرات و چهارچوب” را در قالب گفتگو با طالبان تعیین خواهد کرد.

هفته پیش حکومت افغانستان اعلام کرد که هیاتی 21 نفری را برای گفتگوهای صلح با طالبان ترتیب داده است؛ هیاتی که به رغم تایید بسیاری از مقامات و سازمان های بین المللی از جمله امریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا، طالبان آن را رد کردند.

این گروه در اظهارنظری گفته است؛ هیاتی که دولت افغانستان آن را تشکیل داده است “همه شمول” نیست و حاضر نیست با آن مذاکره کند؛ اما به نظر می رسد که این گروه از موضع خود پایین آمده و قرار است امروز دوشنبه (11 حمل – 30 مارچ) نشستی بین این هیات و طالبان به عمل آید.

ریاست این هیات به عهده “معصوم استانکزی” رییس پیشین امنیت ملی افغانستان است.

اخبار مرتبط را در آریاتودی دنبال کنید

در عین حال؛ نادر نادری رییس کمیسیون اصلاحات اداری و یکی از اعضای این هیات می گوید: ” هیات با دیدی که رییس‌جمهور اعلام کرده، صلاحیت کامل دارد در حدود پالیسی‌هایی که مطرح می‌شود مذاکرات خود را انجام بدهد. هدف نهایی این است که صلح در افغانستان بیاید و جنگ ختم شود و این به مهارت اعضای تیم مرتبط است و در عین حال به اراده دو طرف”.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email