عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجرایی که خود را رییس جمهور می داند؛ می‌گوید که اشرف غنی هیچ نوع انعطافی برای حل بحران به وجود آمده از خود نشان نداده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ آقای عبدالله که روز پنج‌شنبه (7 حمل – 26 مارچ) در قصر سپیدار با رسانه‌ها صحبت می‌کرد؛ در مورد بحران سیاسی میان ارگ و سپیدار گفت که “از طرف مقابل هیچ نوع انعطاف ندیدیم؛ این موضوعی نیست که با انعطاف از یک طرف انجام شود.”

او تاکید کرد که شرایط کشور ایجاب می‌کند که در حل بحران سیاسی باید “مسوولانه” برخورد شود.

عبدالله عبدالله بیان کرد که او با قاطعیت از آرای مردم دفاع می‌کند و طرفدار حل این بحران سیاسی است؛ اما عقل سلیم و منافع کشور ایجاب می‌کند که برای این بحران راه حل پیدا شود. او ابراز امیدواری کرد که در فاصله ده روز آینده این بحران حل شود.

آقای عبدالله گفت: ” این را روش مسوولانه نمی‌دانم؛ همانطوری که در انتخابات غیرمسوولانه برخورد شد؛ این بار نیز این روش مسوولانه نیست به هیچ صورت. از طرف دیگر افغانستان نباید به انزوای سیاسی برود. اگر روابط ما با امریکا و جامعه جهانی با روابط بعد از جنگ سرد ادامه پیدا کند؛ به نفع کشور نخواهد بود.”

او با اشاره به تلاش‌های حامد کرزی، رسول سیاف و سایر رهبران و نهادهای مختلف در کشور مبنی بر حل این بحران سیاسی گفت؛ دلیل این‌که این تلاش ها تاهنوز نتیجه نداده این است که یک طرف بر موضع خود پافشاری دارد؛ ولی او هنوز هم به مذاکره باور دارد و نمی‌خواهد عمق بحران افغانستان به دست خودش رقم بخورد.

آقای عبدالله با اشاره به اظهارات اشرف غنی، مبنی بر این که او خواستار تعدیل قانون اساسی به صورت یک شبه شده، گفت که روحیه قانون اساسی مبتنی بر عدالت است و او آنچه که در مذاکره با ارگ مطرح کرده؛ در مطابقت با قانون اساسی کشور بوده است.

او همچنین گفت که با هشدار امریکا در قطع کمک یک میلیارد دالری نباید برخورد سرسری شود و پیدا کردن منابع از جای دیگر هم واقع بینانه نیست و نباید مردم افغانستان بیشتر از این متضرر شوند.

او با اشاره به سفر مایک پمپیو به افغانستان گفت که او به قصد میانجگری نیامده بود؛ ولی جدا تاکید بر حل بحران داشت.

این در حالی است که مایک پمپئو در آخرین اظهارات خود پیرامون شرایط به وجود آمده سیاسی در افغانستان گفته بود که نسبت به حل مشکل سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله خوشبین است و آنان اختلافات شان را به زودی حل خواهند کرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email