دونالد ترامپ رییس جمهور امریكا امروز پنجشنبه (7 حمل – 26 مارچ) در جمع خبرنگاران اظهار داشت که ایران هنوز به طور رسمی ایالات متحده را از مرگ رابرت لوینسون مامورسابق “اف بی آی” با خبر نکرده است.

به گزارش آریاتودی به نقل رسانه ها؛ پیش از این، شبکه تلویزیونی “سی ان ان” با استناد به بیانیه خانواده لوینسون گفته بود که وی قبل از شیوع ویروس کرونا در زندان ایران درگذشته است. گفته می شود که رابرت لویسنون نزدیک به 13 سال پیش در ایران ناپدید شده بود.

ابتدا دولت ایران از سرنوشت وی اظهار بی خبری می کرد؛ اما سال گذشته بالاخره منابعی در دولت اذعان کردند که این فرد به جرم “جاسوسی” در جنوب ایران بازداشت شده و در زندان به سر می برد – هر چند تهران هیچگاه به صورت رسمی این خبر را تایید یا رد نکرده است.

ترامپ گفت: ” او سالها در ایران حالش خوب نبود… مدت طولانی بیمار بود. او حتا قبل از بازداشت و حبس از نظر جسمی مشکلاتی. ما به خاطر خانواده او بسیار نگران هستیم. من قبول نمی کنم که او درگذشته است. آنها نگفتند؛ اما بسیاری از مردم فکر می کنند که وی فوت کرده است”.

طبق گزارش سازمان استخباراتی ایالات متحده؛ رابرت لوینسون، افسر سابق اف بی آی، در سال 2007 هنگام سفر به ایران ناپدید شد. گفته شد که لوینسون برای سازمان سیا در ایران مشغول جمع آوری اطلاعات بوده است. مقامات ایرانی طی چند سال اخیر بارها گفته بودند که آنها لوینسون را بازداشت نکرده اند و هرگونه دخالت در ناپدید شدن وی را تکذیب می کردند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email