شیوع بیماری کووید ۱۹ ناشی ازشیوع ویروس کرونا این روزها بیش از هر نقطه جهان، اروپا را زیر تاثیر قرار داده است. پس از ایتالیا و اسپانیا که اخیرا بیشترین شمار قربانیان را به خود اختصاص داده‌اند، فرانسه نیز برای نخستین بار از جان باختن بیش از ۲۰۰ نفر دیگر بر اثر ابتلا به این بیماری ظرف تنها یک دوره زمانی بیست و چهار ساعته خبر داد.

بر اساس آخرین آمار ارایه شده از سوی منابع رسمی، تاکنون بیش از ۴۶۴ هزار نفر در سراسر جهان به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۲۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع بیماری کرونا در جهان تا نیمه شب چهارشنبه 6 حمل 1399 – 25 مارچ 2020 را در این گزارش دنبال کنید.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده امریکا به مرز ۶۵ هزار نفر رسید

در حالی که سازمان جهانی بهداشت از احتمال تبدیل شدن ایالات متحده به کانون جدید شیوع ویروس کرونا هشدار داده است؛ شمار مبتلایان به کووید – ۱۹ در این کشور به ۶۴۷۷۵ نفر و شمار قربانیان در این کشور به ۹۱۰ نفر افزایش یافت.

دولت سوریه مقرارت منع آمد و شد اعلام کرد

دولت سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد که به ‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور، شهروندان حق ندارند بین ساعت ۶ بعد‌ از ظهر تا ۶ صبح به خیابان‌ها بیایند. تاکنون ۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا در سوریه ثبت شده است. با این حال با توجه به از هم پاشیدگی این کشور جنگ‌زده، این احتمال وجود دارد که شمار مبتلایان بسیار بیش از این باشد. در حالی که جنگ داخلی در سوریه وارد دهمین سال خود می‌شود، دولت بشار اسد کنترل بیش از ۷۰ درصد خاک این کشور را در اختیار گرفته است.

میدان هوایی “اورلی” پاریس بسته می‌شود

دولت فرانسه اعلام کرد میدان هوایی بین‌المللی “اورلی” پاریس از روز سه‌شنبه ۳۱ مارچ تا اطلاع ثانوی بسته می‌شود. دولت فرانسه در ماه فبروری به دلیل عدم کنترل وضعیت مسافران از کشورهای پرخطر به‌ویژه ایرانیان در میدان هوایی اورلی پاریس مورد انتقاد قرار گرفته بود. تاکنون ۱۳۳۱ نفر در فرانسه به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.

اوکرایین تمام ارتباطات هوایی و زمینی خود با خارج را قطع می‌کند

وزارت کشور اوکرایین اعلام کرد تمام ارتباطات هوایی و زمینی این کشور با خارج را از روز جمعه ۲۷ مارچ برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا قطع می‌کند. تاکنون ۱۱۶ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۴ مورد مرگ و میر در اوکرایین ثبت شده است.

معاون سفیر بریتانیا در مجارستان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ درگذشت

استیون دیک، معاون سفیر بریتانیا در مجارستان درگذشت. آقای دیک ۳۷ سال داشت. این خبر در حالی منتشر می‌شود که رسانه‌های بریتانیایی روز چهارشنبه از مرگ یک دختر ۲۱ ساله نیز خبر داده بودند. از زمان آغاز بحران شیوع ویروس کرونا، جوانان و افراد سالم عمدتا به‌عنوان انسان‌های مقاوم در برابر کووید-۱۹ معرفی می‌شوند. تاکنون ۴۶۵ نفر در بریتانیا بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.

اردوغان: در دو تا سه هفته بر شیوع ویروس کرونا غلبه می‌کنیم

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه گفت این کشور با توجه به تدابیر و اقدامات در پیش گرفته شده در ۲ تا ۳ هفته آینده بر ویروس کرونا غلبه می‌کند. آقای اردوغان در یک نطق تلویزیونی خطاب به شهروندان ترکیه گفت: “ما برای تمام سناریوهای پیش رو آماده‌ایم”. این سخنان در حالی عنوان می‌شود که وزارت آموزش ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد تمام مکاتب این کشور تا ۳۰ اپریل (یک ماه و هفت روز دیگر) تعطیل خواهند ماند. تاکنون دست‌کم ۵۹ نفر در ترکیه جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست داده اند.

۷۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در نخستین روز قرنطینه در هندوستان

در حالی که بیش از یک میلیارد هندی، نیمه شب ۲۴ مارچ قرنطینه شدند، این کشور روز چهارشنبه ۷۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و یک فوتی را ثبت کرد.  تاکنون در هند ۶۵۷ مورد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ ثبت شده و ۱۲ نفر جان خود را از دست داده اند. نراندا مودی نخست وزیر هند دیشب از قرنطینه این کشور به مدت سه هفته خبر داد.

سرگردانی حدود ۲ هزار مسافر در میدان هوایی استانبول در پی لغو پروازها

در پی لغو بسیاری از پروازهای بین‌المللی به دلیل شیوع ویروس کرونا، مدت یک هفته است که نزدیک به ۲ هزار مسافر خارجی در میدان هوایی بین‌المللی استانبول سرگردان مانده‌اند. بنا بر اعلام مسوولین این میدان هوایی، بیش از نیمی از این مسافران (حدود ۱۵۰۰ نفر) شهروندان الجزایر و مابقی شهروندان ازبیکستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان هستند. هنوز هیچ تصمیمی برای بازگرداندن این مسافران از سوی دولت‌هایشان گرفته نشده و طی یک هفته گذشته، شرکت هواپیمایی ترکیش‌ایر همچنین هلال احمر ترکیه وظیفه تامین غذا و دیگر مایحتاج این مسافران سرگردان را برعهده گرفته بودند.

شیوع کرونا باعث شد که پروازهای هواپیماها از مبدا و به مقصد این میدان هوایی از سوی حدود ۷۰ کشور در سراسر جهان لغو شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایتالیا از مرز ۷۴ هزار نفر گذشت

دولت ایتالیا اعلام کرد با اضافه شدن ۵۲۱۰ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته به جمع مبتلایان به ویروس کرونا، شمار کل بیماران کووید ۱۹ در این کشور به ۷۴۳۸۶ نفر رسیده است. در این مدت ۶۸۳ نفر نیز در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند؛ به این ترتیب شمار کل کشته شدگان این بیماری همه‌گیر در ایتالیا به ۷۵۰۳ نفر می‌رسد. ایتالیا با فاصله کمی پس از چین بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در سراسر جهان دارد. با این وجود شمار جان باختگان این بیماری در ایتالیا بسیار بیشتر از چین (۳۲۸۱ نفر) است. ایالات متحده امریکا، اسپانیا، آلمان و ایران نیز به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

ثبت دومین مرگ در عربستان سعودی؛ مقررات منع آمد و شد سخت‌تر می‌شود

ریاض روز چهارشنبه مرگ دومین فرد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور را تایید کرد و همزمان از تشدید مقررات منع آمد و شد در سراسر این کشور خبر داد. در چهارچوب دستورالعمل جدید، از روز چهارشنبه ورود و خروج به ریاض، پایتخت، و شهرهای مقدس مکه و مدینه همچنین حرکت میان ولایت‌ها ممنوع شد. شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به ۹۰۰ نفر رسیده است و دومین قربانی این بیماری همه‌گیر، یک فرد ۴۶ ساله خارجی مقیم شهر مکه بوده است. در مجموع تاکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس به رقم ۲۴۷۲ رسیده است که ۷ نفر از مبتلایان جان باخته‌اند.

آلمان یک هزار زندانی را آزاد می‌کند

وزیر دادگستری آلمان اعلام کرد که به زودی حدود یک‌هزار زندانی را در ایالت “نوردراین‌-وستفالن” آزاد می‌کنند تا از سلول‌هایشان به عنوان مکانی برای قرنطینه مبتلایان به کرونا استفاده شود. در چهارچوب این طرح، تنها زندانیانی آزاد خواهند شد که مدت کمی از دوره محکومیت‌شان باقی مانده است. مجرمان جنسی همچنین افرادی که به دلیل ارتکاب جرایم خشونت‌آمیز زندانی شده‌اند، در این طرح قرار نمی‌گیرند و همچنان در زندان می مانند.

درخواست ایران از جاپان برای میانجی‌گری و کمک به لغو تحریم‌های امریکا

مرتضی رحمانی موحد، سفیر ایران در جاپان روز چهارشنبه ضمن قدردانی از کمک پزشکی ۲۲.۵ میلیون دلاری توکیو به تهران، از جاپان خواست تا به ایران “برای لغو تحریم‌های اقتصادی امریکا” کمک کند. سازمان رادیو و تلویزیون ملی جاپان به نقل از آقای رحمانی موحد نوشت که تحریم‌ها مانع از صدور نفت خام ایران با هدف تامین بودجه خرید تجهیزات پزشکی شده و به این ترتیب باعث گردیده که تلاش‌های ایران برای مقابله با شیوع کرونا بی‌نتیجه بماند.

شمار جانباختگان در اسپانیا از چین پیشی گرفت

مقامات بهداشتی اسپانیا شمار جانباختگان مبتلا به ویروس کرونا در این کشور را ۳ هزار و ۴۳۴ نفر اعلام کردند. به این ترتیب تعداد مرگ و میر در اسپانیا از چین پیشی گرفت. تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۷۳۸ نفر در اسپانیا جان خود را از دست داده‌اند که این شمار در مقایسه با آمار روز گذشته ۲۲۴ تن افزایش داشته است. این تعداد بیشترین مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در اسپانیا از ابتدا شروع در این کشور است.

شمار قربانیان کرونا در ایران با ۱۴۳ مورد مرگ تازه به ۲۰۷۷ نفر رسید

وزارت بهداشت ایران شمار جان باختگان ویروس کرونا طی بیست و چهار ساعت گذشته را ۱۴۳ نفر اعلام کرد. با این حساب تعداد کل قربانیان بیماری کووید ۱۹ در ایران تا ظهر روز چهارشنبه ۶ حمل به ۲۰۷۷ نفر افزایش یافته است.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران ضمن اعلام این مطلب یادآور شد که ۲۲۰۶ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ طی روز گذشته تاکنون در کشور شناسایی شده و تعداد مبتلایان به این بیماری به ۲۷ هزار و ۱۷ نفر رسیده است.

به گفته آقای جهانپور؛ تاکنون ۹ هزار و ۶۲۵ نفر از مبتلایان به بیماری همه گیر کووید ۱۹ در سراسر کشور از این بیماری بهبود یافته و از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین با تشویق مردم به مشارکت در طرح غربالگری و بسیج ملی مقابله با کرونا اعلام کرد تاکنون بیش از ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار از نظر ابتلا به کووید ۱۹ در کشور غربالگری شده اند.

توافق کاخ سفید و سنا بر سر طرح کمک اقتصادی ۲ هزار میلیارد دلاری

رییس مجلس سنای امریکا که اکثریت اعضای آنرا جمهوری‌ خواهان تشکیل می‌دهند روز چهارشنبه از حصول توافق با دموکرات‌ها و کاخ سفید بر سر طرح کمک ۲ هزار میلیارد دلاری به اقتصاد ایالات متحده خبر داد.

سناتور “میچ مکانل” در این باره گفت که توافق اولیه میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان بر سر این طرح که وی آنرا “تاریخی” خواند، حاصل شده و قرار است روز چهارشنبه به تصویب نهایی برسد.

این طرح که کمک به نخستین اقتصاد جهان جهت مقابله با تبعات سنگین ناشی از همه گیری بیماری کووید ۱۹ را در دستور کار خود دارد؛ پس از تصویب در سنا و پیش از امضای رییس جمهوری، قرار است در مجلس نمایندگان امریکا نیز تصویب شود.

افرادی که نیویارک را ترک کنند باید به قرنطینه بروند

مسوولان کاخ سفید از افرادی که کلان‌شهر نیویارک را ترک می‌کنند درخواست کرده‌اند که خود را به مدت چهارده روز قرنطینه کنند. این درحالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز از “حاد بودن” شرایط در این نقطه از خاک کشورش در پی انتشار ویروس کرونا و همه گیری بیماری کووید ۱۹ خبر داده است. از سوی دیگر فرماندار نیویارک گفته است که به دلیل شرایط موجود که وی نیز آنرا حاد توصیف کرده، با برداشته شدن قرنطینه در موعد مقرر مخالف است.

چین؛ آغاز لغو محدودیت‌های تردد برای ساکنان ولایت هوبئی

چین اعلام کرد که طی بیست و چهار ساعت گذشته هیچ مورد ابتلا با منشا داخلی به ویروس کرونا دراین کشور ثبت نشده است. این در حالیست که در دوره زمانی یاد شده تنها ۴۷ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کانون اولیه انتشار این ویروس ثبت شده که همگی منشا خارجی داشته‌اند.

مقامات چینی اعلام کرده‌اند از دیروز چهارشنبه، بیست و پنجم مارچ برخی از محدویت‌های سخت‌گیرانه را که پس از شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در ولایت هوبئی اعمال شده بود به تدریج برمی‌دارند. این اقدام در مرحله نخست لغو محدودیت‌های تردد برای افرادی که مبتلا به ویروس کرونا نیستند یا افرادی که دوره بیماری را پشت سر گذاشته و بهبود یافته‌اند را شامل می‌شود.

کرونا در جهان؛ شدت گرفتن هشدارها پس از مرگ یک نوجوان امریکایی در لس‌آنجلس

در پی جان باختن یک نوجوان امریکایی در نزدیکی شهر لس‌آنجلس بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹، مقامات ایالت کالیفرنا از نوجوانان و جوانان ساکن در این ایالت خواستند که هشدار‌های بهداشتی و پیشگیرانه را بیش از پیش جدی بگیرند.

مسوولان بخش بهداشت و درمان در منطقه لس‌آنجلس به تازگی از ثبت سه مورد دیگر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ خبر دادند که در میان آنها نام یک جوان زیر ۱۸ سال ساکن لنکستر، واقع در چهل کیلومتری شمال کالیفرنیا به چشم می خورد. این نخستین مرگ یک نوجوان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در خاک امریکا محسوب می‌شود.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email