شمار رویدادهای مثبت ویروس کرونا در افغانستان، تا عصر روز چهارشنبه (6 حمل – 25 مارچ) به ۸۴ تن افزایش یافته است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ گفتنی است که موارد تازه ابتلا به این ویروس از ولایت نیمروز است و به گفته مسوولین وزارت صحت، این افراد به تازگی از ایران به کشور مراجعت کرده بودند.

پیش از ثبت این رویداد بیماری کووید – 19 در ولایت نیمروز، وزارت صحت عامه گفته بود که یک رویداد دیگر در کابل ثبت شده‌ و فرد بیمار کارمند یکی از سفارت‌خانه‌های خارجی بوده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت‌عامه در نشسستی خبری هشدار داد که گردش ویروس در افغانستان آغاز شده‌ و این مساله قطعا افزایش مبتلایان را به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: ” از ۳۰ رویدادی ‌که در هرات داشتیم یک تعدادشان تاریخچه سفر به ایران دارند؛ اما یک تعداد شان تاریخچه سفر یا تماس با افرادی که از ایران آمده باشند را ندارند. بنابراین یک هشدار است که گردش و شیوع ویروس در جامعه شروع شده‌ است”.

وزارت صحت‌عامه می‌گوید که تاکنون بیش از ۸۰۰ رویداد مشکوک‌ بررسی شده که از این بین، ۸۰ مورد آن مثبت تشخیص داده شده‌ است.

آقای مایار می گوید: ” نگرانی ما جمع شدن تعداد زیادی از افراد زیر یک سقف است که این خود سبب مشکل می‌شود. در جمع واقعات مشکوکی که ما دیروز داشتیم و امروز دریافت کردیم که تا حال پروسس نشده، یک واقعه مشکوک از مجلس نمایند‌گان نیز است”.

اما مسوولان در شفاخانه افغان – جاپان، یکی از مرکزهای اختصاصی درمان بیماران کووید – 19 در کابل، می‌گویند که همه روزه بیشتر از هشت صد تن از شهروندان کشور برای آزمایش ویروس کرونا به این شفاخانه می‌آیند.

عتیق الله قاطع، سرپرست شفاخانه افغان جاپان گفت: ” در حدود چهار مریض نتیجه منفی آمده و در حدود یازده مریض تحت معاینه قرار دارد. منتظر نتایج مثبت یا منفی از لابراتوارهای مرکزی هستیم”.

بر بنیاد اظهارات مسوولین وزارت صحت‌عامه، شمار زیادی از افراد مبتلا شده به ویروس کرونا، کسانی هستند که از ایران به کشور برگشته‌ اند.

آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۱۵۰ هزار تن طی سه هفته اخیر از ایران به افغانستان برگشته اند و این روند تاهنوز هم ادامه دارد.

گفتنی است که تاکنون یک مرد در ولایت بلخ و یک خانم در ولایت هرات به علت ابتلا به بیماری کووید – 19 جان خود را از دست داده اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email