گروهی زیرنام داعش ساعاتی پس از حمله به معبد هندوهای کابل در پایتخت افغانستان، مسوولیت این حمله را برعهده گرفته است.

به گزارش آریاتودی به نقل از رسانه ها؛ در این حمله مسلحانه خونین که امروز چهارشنبه (6 حمل – 25 مارچ) عبادتگاه گروهی از اقلیت دینی سیک در کابل را هدف قرار داد؛ دست کم ۲۵ کشته برجای گذاشت. بیش از 80 تن دیگر نیز در این جریان زخمی شدند.

این حمله در حالی توسط گروه تروریستی داعش به عهده گرفته می شود که به تازگی، اکثر فعالیت های تروریستی در کابل به این گروه نسبت داده می شود – دسته ای تروریستی که دولت افغانستان چندی پیش از “نابودی کامل” آن یاد کرده بود.

ماه حوت سال گذشته نیز حمله به مراسم گرامی داشت از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری که دهها کشته و زخمی برجا گذاشت را نیز “گروه داعش” به عهده گرفت – ادعایی که از سوی بسیاری از آگاهان رد شد و شناسایی علت و عاملین این رویداد لازم به تحقیق بیشتر دانسته شد.

نهاد امریکایی ناظر بر فعالیت جنبش‌های افراطی نیز با استناد به پایگاه اینترنتی منتسب به گروه داعش موسوم به “اعماق” از نقش داشتن پیکارجویان این گروه تروریستی در حمله به یک معبد اقلیت‌ سیک در کابل خبر داده است.

در این حمله که گفته می‌شود چند کودک نیز در میان قربانیان آن دیده می‌شود؛ دو مهاجم (اما به گفته وزارت داخله چهار مهاجم) مسلح نیز کشته شده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می کند؛ پیشتر در توییتی اعلام کرد که این گروه در انجام این حمله دخالتی نداشته است.

وزارت داخله افغانستان گفته است که این حمله سحرگاه امروز در این “درمسال یا دارام شالا” رخ داده و تعداد مهاجمین نیز 4 تن اعلام شده است.

سیک‌ها از اقلیت‌هایی هستند که در افغانستان به شکل گسترده از سوی گروههای تروریستی هدف حمله قرار گرفته‌ اند. در یکی از آخرین موارد چنین حملاتی و در جریان بمب‌گذاری انتحاری سال ۲۰۱۸ در تجمع سیک‌ها و هندوها در شهر جلال‌آباد ولایت ننگرهار، بیش از 20 تن کشته شدند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email