فردی که به عنوان مترجم در ارتش آلمان در افغانستان فعالیت می‌کرد؛ از سوی دادگاهی در شهر “کوبلنتس” واقع در شمال این کشور به جاسوسی برای ایران متهم و به مجازات طولانی مدت زندان محکوم شد.

به گزارش آریاتودی به نقل از دویچه وله؛ این فرد که رسانه‌های آلمانی از وی به عنوان “عبدول‌ .‌ س” نام برده‌اند یک مرد دوتابعیتی (آلمانی- افغانستانی) است که سا‌ل‌ها به عنوان مترجم در ارتش آلمان فعالیت می‌کرد. در گزارش دویچه وله در این خصوص آمده است که این فرد به اتهام فروش اسرار نظامی به سرویس‌های اطلاعاتی ایران و به دلیل خیانت و جاسوسی از سوی دادگاه مجرم شناخته و به شش سال و ۱۰ ماه زندان محکوم شده است.

در حکم دادگاه “کوبلنتس” همچنین آمده است که “آسیه. س” همسر فرد مجرم نیز به دلیل همدستی و یاری رساندن به او در انجام جرایم به ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

شبکه تلویزیونی “ان تی وی” نیز با اختصاص گزارشی به این موضوع اعلام کرده که “عبدول.س” به عنوان کارمند ارتش از موقعیت و جایگاه خود سوءاستفاده کرده و مرتکب “مرتبه‌ای شدید از خیانت” شده است.

ارتکاب جرم خیانت در آلمان به صورت معمول با دست کم پانزده سال حبس مجازات می شود؛ اما قضات مسوول رسیدگی به این پرونده با توجه به اینکه متهمان به جرم خود اعتراف کرده و سابقه محکومیت پیشین نیز نداشته‌اند؛ در مجازات آنها تخفیف قایل شده‌اند.

گفتنی است که دادگاه رسیدگی به این پرونده برای حفاظت از اسرار محرمانه ملی در آلمان به صورت غیرعلنی برگزار شده است.

عبدول . س چه جرایمی انجام داده است؟

“عبدول .  س” متولد شهر کابل در افغانستان است و پس از اخذ شهروندی آلمان سال‌ها به عنوان مترجم و مشاور “بوندس‌وهر” نیروی دفاعی این کشور در شهر “داون” خدمت کرده است. بر اساس موارد اتهامی مطرح شده در پرونده عبدول . س، وی طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ هنگامی که همچنان کارمند ارتش آلمان به حساب می‌آمد؛ بارها با ماموران سرویس‌های اطلاعاتی ایران در شهرهای مختلف اروپایی ملاقات کرده بود.

وی همچنین متهم است که در ازای دریافت ۳۴ هزار و ۵۰۰ یورو نقشه موقعیت مکانی استقرار نیروهای ارتش و نیز اطلاعات مربوط به تحلیل و آنالیز وزارت دفاع آلمان از کشورها و موضوعات گوناگون را در اختیار طرف‌های ایرانی قرار داده است.

عبدول . س هنگام حضور در دادگاه و حین دفاعیات قادر به دادن توضیحات قانع کننده در خصوص دلایل اصلی اقدامات خود نبود. وی سال ۲۰۱۹ دستگیر و روانه بازداشتگاه شد. دادگاه رسیدگی کننده به پرونده اتهام‌های مطرح علیه وی ابتدای سال جاری میلادی کار خود را آغاز کرده بود.

حکم صادر شده بر ضد مجرم این پرنده قطعی نیست و وی می‌تواند در دادگاه تجدید نظر به این حکم اعتراض کند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email