حکومت افغانستان اعلام کرده است که به صورت جدی خواستار تحقیق و شفاف سازی در راستای اتهامات مطرح شده جرایم جنگی نیروهای ویژه استرالیایی در افغانستان می باشد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ سفارت افغانستان روز شنبه (2 حمل – 21 مارچ) در بیانیه ای گفته است که حکومت افغانستان “به شکل صریح” خواستار بررسی اتهام جرایم جنگی به “یگان ویژه نیروهای هوایی” استرالیایی که در افغانستان خدمت می کردند شده و از دولت استرالیا می خواهد در این رابطه توضیح روشنی ارایه کند.

پیش از این؛ شبکه تلویزیونی (ای بی سی – استرالیا) در یک فلم مستند از رازی پرده برداشته که هشت سال سر به مهر باقی مانده بود. در این فلم یک سرباز استرالیایی به روشنی توضیح می دهد که نیروهای این کشور در ماموریت شان در افغانستان – در سال 2012 به سوی افراد غیرمسلح شلیک می کردند و حتا در چندین مورد باعث قتل کودکان و زنان به صورت مستقیم شده اند.

برادین چمپن، عضو پیشین نیروهایی هوایی استرالیا در افغانستان اعتراف می کند که در ماموریت خود در افغانستان، شاهد بوده که برخی از نظامیان این کشور “به عنوان تفریح یا از روی نفرت” به سمت کسانی تیراندازی کرده و آنها را کشته اند که این افراد هیچ اسلحه ای با خود نداشته اند.

در بخشی از اظهارات این سرباز آمده است که این نظامیان در قتل یک مولوی به همراه پسرش نقش داشته اند – قتلی که این سرباز از جریان آن فلم برداری کرده و در این مستند نیز آمده است. این فرد برخی از ماموریت هایی که خود در آن شرکت داشته را توسط کمره ای که در کلاهش جاسازی کرده بوده فلم برداری نموده و از نزدیک این وقایع را ثبت کرده است.

حالا سفارت افغانستان در اعلامیه ای گفته است: “این سفارت خواهان بررسی و تحقیق کامل، غیرجانبدارانه و به موقع اتهامات مذکور می‌باشد و به دستگاه قضایی و سایر مراجع ذیربط کشور میزبان در این زمینه اعتماد دارد. اگر بررسی ها در مورد انجام جنایت جنگی در افغانستان ثابت کند که چنین اتفاقی رخ داده است؛ افغانستان خواستار مجازات بدون قید و شرط عاملین این جنایات می باشد”.

این نهاد دیپلوماتیک افغانستان تاکید کرده است که از نزدیک این موضوع را دنبال می کند و بررسی های دولت استرالیا در این رابطه را به کابل گزارش خواهد داد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email