سه شهر آسیایی توانستند در رقابت امسال گرانقیمت ترین شهرهای جهان در صدر فهرست این ارزیابی ها قرار گرفته و از رقبای اروپایی خود پیشی بگیرند.

طبق آخرین گزارش “واحد اطلاعات اکونومیست” شهرهای سنگاپور، اوزاکا و هنگ‌کنگ، هر سه با‌هم در صدر گرانترین شهرهای جهان در سال جاری میلادی جای گرفتند. به این ترتیب با در نظر گرفتن توکیو، که نُهمین شهر همین فهرست شده است،‌ در میان ۱۰ شهر گرانقیمت جهان ۴ شهر آسیایی هست.

واحد اطلاعات اکونومیست در این ارزیابی، بهای بیش از ۴۰۰ مورد از محصولات و خدمات را در ۱۳۳ شهر جهان با هم مقایسه کرد،‌ از قیمت مسکن و پوشاک گرفته تا خوراک و نوشیدنی و خدمات شهری و بهداشتی.

ارزان شدن نسبی زندگی در اروپا و گران شدنش در امریکا

این امر نشان می‌دهد زندگی در کلان‌شهرهای اروپایی نظیر پاریس و زوریخ که پیشتر چنین جایگاهی را در اختیار داشتند به‌نوعی ارزانتر از سال گذشته شده‌ است.

پایتخت فرانسه که در فهرست پارسال همین موسسه گرانترین شهر جهان بود حالا به جایگاه پنجم سقوط کرده است.

پژوهشگران اقتصاد عمدتا تورم پایین و تقاضای کمتر را عامل کاهش هزینه‌های عمومی در شهرهای اروپا برشمرده‌اند. در این مقایسه، از میان ۳۷ شهر اروپایی، هزینه زندگی، در مقایسه با سال گذشته، در ۳۱ شهر، از جمله ژینوا و کپنهاگ، کاهش یافته است.

این درحالی است که زندگی در کلان‌شهرهای امریکای شمالی نظیر نیویارک و لس‌آنجلس گرانتر از پیش شده است.

یک شهر از خاورمیانه در میان ۱۰ شهر گران جهان

همچنین تنها شهری که از خاورمیانه در میان ده شهر گران جهان در سال جاری جای گرفته، تل‌آویو،‌ پایتخت اسرائیل است که در این لیست شهر هفتم شده است در حالی که خبری از شهرهای ثروتمندی نظیر دُبی نیست؛ عاملی که می‌تواند به تناسب بهتر دستمزد و هزینه در این نقاط اشاره داشته باشد.

ارزانترین پایتخت‌ها

اما در انتهای این لیست نام دمشق دیده می‌شود که با توجه به جنگ داخلی ده ساله در سوریه عجیب نیست.

تاشکند ازبیکستان در کنار بوینوس آیرس، پایتخت آرژنتاین و کاراکاس پایتخت وینزویلا نیز در انتهای لیست جای گرفته‌‌اند امری که سبب می‌شود این شهرها ارزانترین پایتخت‌های جهان، در سال جاری به شمار بیایند.

لیست گرانترین ده شهر جهان را در زیر می‌بینید:

۱. سنگاپور

۱. اوزاکا

۱. هنگ کنگ

۴. نیویارک

۵. پاریس

۵. زوریخ

۷. تل‌آویو

۸. لس‌آنجلس

۹. توکیو

۱۰. ژینوا

Print Friendly, PDF & Email