در میان ۱۰ کشور جهان که با ثبات‌ترین شرایط سیاسی را در سال ۲۰۲۰ دارا هستند؛ نام ۷ کشور اروپایی و ۳ کشور مهاجرپذیر به چشم می‌خورد.

با ثبات‌ترین کشورهای جهان از نظر سیاسی، بر پایه نتایج به دست آمده برای رتبه بندی بهترین کشورهای جهان در سال 2020  در نظر گرفته شده است. در این بررسی ۷۳ کشور جهان بر اساس ۶۵ شاخص متنوع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ارزیابی شده‌اند.

در این طرح که توسط نشریه امریکایی “یواس نیوز اند ورلد ریپورت (US News & World Report)” و با نظرخواهی از ۲۰ هزار نفر انجام شده؛ ثبات سیاسی نیز به عنوان یک عامل مهم برای رتبه بندی کشورهای جهان در نظر گرفته شده است.

بررسی ثبات سیاسی به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در رشد سرمایه‌گذاری، تسریع رشد و توسعه اقتصادی و بهبود رفاه عمومی، نشان می‌دهد که کانادا در حال حاضر با ثبات‌ترین کشور جهان به لحاظ سیاسی است و کشورهای اروپایی؛ دنمارک، هالند، اتریش، ناروی و سوییس رتبه دوم تا هفتم این فهرست را از آن خود کرده‌اند.

همچنین پس از استرالیا و نیوزلند باز هم دو کشور اروپایی یعنی سویدن و لوکزامبورگ به عنوان نهمین و دهمین کشور با ثبات جهان از نظر سیاسی شناخته شده‌اند.

در این رتبه‌بندی ایالات متحده، در جایگاه ۱۸ و بریتانیا در رتبه ۱۵ قرار گرفتند و از راه‌یابی به جمع ۱۰ کشور برتر ناکام ماندند. اجرای برکسیت و ریاست جمهوری پرتنش دونالد ترامپ در امریکا اصلی‌ترین دلیل افت جایگاه این دو کشور بوده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email