عتیق رحیمی، نویسنده و فلم‌ساز افغانستانی، جايزه بهترين فلم داستانی را برای فلم “بانوی رود نيل” از هفتادمين جشنواره جهاني فلم برلين “برلیناله” بدست آورد.

فلم “بانوی رودنیل” برگرفته از رمان با همین نام از “اسکولستیک موکاسونگه” نویسنده افریقایی است که آقای رحیمی آن را کارگردانی کرده ‌است.

موضوع این فلم نسل کشی در کشور افریقایی روآندا است. عتیق رحیمی، پیش از این گفته بود که این موضوع را به این خاطر برای این فلم انتخاب کرده که فکر می‌کند حوادث جنگ‌های افغانستان و کشتارها در روآندا به‌ شکلی با یکدیگر هم‌خوانی دارد.

قصه فلم بانوی رودنیل، در مکتبی در پایتخت روآندا اتفاق می‌افتد. جایی که دخترانی با ترکیب قومی بیش‌تر(هوتو) و فقط ۱۰ درصد از قوم (توتسی) درس می‌خوانند.

این دختران موظف‌اند به زبان فرانسوی حرف بزنند؛ آموزش‌های برتر شدن را ببینند و یا باید جزو زنان نخبه ای باشند که به ازدواج مردان ثروتمند طبقه حاکم از قوم هوتو درآیند. آن‌ها قرار است به شهروند نخبه و یک مسیحی خوب بدل شوند. دخترانی که می‌خواهند آینده رها و پر از امید داشته باشند؛ اما زند‌گی آن‌ها در تضاد‌های ریشه‌دار اجتماعی و سیاسی شکل گرفته است.

هفتادمین جشنواره فلم برلین موسوم به “برلیناله” روز بیستم فبروری آغاز شد و تا ۱مارچ ادامه داشت.

جشنواره فلم برلین، در کنار جشنواره‌های ونیز و کن، یکی از جشنواره مهم و بزرگ دنیا را تشکیل می‌ دهد.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email