جاپان و یونسکو به صورت مشترک نزدیک به 4 میلیون دالر را برای حفاظت از اماکن تاریخی ولایت بامیان تخصیص داده اند.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ سفارت جاپان و سازمان فرهنگی ملل متحد (یونسکو) روز چهارشنبه (7 حوت – 26 فبروری) قراردادی به ارزش 3.8 میلیون دالر را برای نگهداری از آبدات تاریخی و مراکز فرهنگی ولایت بامیان به امضا رساندند.

طبق این قرارداد؛ تلاش خواهد شد تا بامیان از فهرست مکان های فرهنگی جهانی که در حالت خطر قرار دارند خارج شود.

این قرارداد شامل پروژه هایی می شود که آثار تاریخی و فرهنگی این ولایت مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد.

“متسوجی سوزوکا” سفیر جاپان در جریان امضای این قرارداد گفت: “دولت جاپان تا حال از طریق سازمان یونسکو که دارای تخصص و تکنالوژی مورد نیاز نگهداری آثار باستانی می‌باشد؛ از سال ۲۰۱۳به اینسو در پنج مرحله پروژه نگهداری از آثار باستانی بامیان که میراث جهانی باستانی محسوب می گردد و به ثبت رسیده‌؛ انجام داده ‌است”.

“جردن نایدو” مسوول دفتر یونسکو در افغانستان نیز در این باره اظهار کرد: ” این پول برای ایجاد مدیریت پایدار میراث‌های فرهنگی بامیان، محکم کاری رواق غربی بودا و ایجاد زمینه‌های آموزشی برای باستان شناسی و نقاشی‌های دیواری هزینه می‌شود. این پرژه جدید که امروز (چهارشنبه) به امضا رسید؛ تداوم همکاری موفق و ماندگار بین دولت و مردم جاپان، دولت افغانستان و یونسکو را در تلاش‌های مشترک ما برای حفاظت از میراث‌های جهانی و توسعه بامیان نشان می‌دهد”.

در عین حال؛ رسول باوری معین فرهنگی وزارت فرهنگ افغانستان نیز تاکید کرد که بربنیاد برنامه‌های ریخته شده، این پول برای نگهداری بخش‌های فرهنگی بامیان، چون مغاره‌ها و نقاشی‌های دیواری و تحقیق‌های فرهنگی هزینه خواهد شد.

مجسمه های بودا – بت ایستاده که توسط طالبان ویران شد و بت خوابیده – در بامیان و منار جام در غور، از آثاری است که در سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی ثبت گردیده است.

جاپان از سال 1381 بدین سو، به نوعی مسوولیت حفاظت از آثار تاریخی بامیان را به عهده گرفته و تاکنون نزدیک به هشت میلیون دالر را در این زمینه هزینه کرده است.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email