اشرف غنی که از سوی کمیسیون انتخابات به عنوان برنده اعلام شده است؛ شام امروز چهارشنبه (30 دلو – 19 فبروری) وثیقه انتخاباتی خود را دریافت کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات که در مراسم اعطای وثیقه انتخاباتی به اشرف غنی شرکت کرده بود؛ رسما این وثیقه را به آقای غنی تقدیم نمود.

اشرف غنی که از سوی این نهاد رییس جمهور اعلام شده گفته است که حکومت وی “شامل تمامی اقوام و دسته های سیاسی است و تمام اقلیت های مردم افغانستان” را در برمی گیرد.

آقای غنی با کسب 50.64 درصد آرا در نتایج ابتدایی برنده شناخته شد و در دور نهایی نیز کمیسیون انتخابات او را پیروز برشمرد.

او در حالی از سوی این نهاد پیروز معرفی می گردد که دسته های مختلف انتخاباتی از جمله تیم عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت الله نبیل، احمدولی مسعود و شماری دیگر از کاندیدان و سیاسیون کشور، به شمول حامد کرزی رییس جمهوری سابق، انتخابات را “پر از تقلب و جعل” خوانده و آن را غیررسمی می دانند.

در این بین؛ عبدالله عبدالله شب گذشته (29 دلو) با رد فیصله کمیسیون انتخابات، رسما اعلام کرد که رییس جمهور افغانستان است و یک “حکومت همه شمول” تشکیل خواهد داد.

ژنرال دوستم نیز در یک همایش مردمی در مرکز قدرت خود – ولایت جورجان – از تصمیم آقای عبدالله پشتیبانی کرده و گفته است که او باید هر چه زودتر حکومت خود را تشکیل داده و والیان و مسوولین درجه اول را تعیین کند.

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات؛ عبدالله عبدالله کمتر از 40 درصد آرای داده شده را از آن خود کرده و پس از اشرف غنی ایستاده است.

چهارمین دور از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان امسال (1398) برگزار شد و پنج ماه زمان برد تا نتیجه نهایی آن اعلام شود.

اخبار مرتبط را در بخش های مختلف آریاتودی دنبال کنید

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email